Komisyjnym okiem na unijne inwestycje w regionie

Opublikowano: 21.09.2023

Małopolska gościła przedstawicieli Komisji Europejskiej

 Wizytę w naszym województwie złożyli: Pani Angela Martinez Sarasola (Dyrektor Wydziału do spraw Polski w Dyrekcji Generalnej do spraw Polityki Regionalnej i Miejskiej), Pani Dorota Korczyńska (Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego) oraz Pan Mirosław Dybowski (Dyrekcja Generalna ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej). Odwiedzając miejsca dofinansowane i przyglądając się efektom projektów zrealizowanych z unijnym wsparciem, Goście poznawali bliżej funduszowe oblicze regionu.

Po pierwsze Człowiek

Przedstawiciele KE spotkali się z pracownikami kawiarni Społeczna Kaffka, która jako pierwsza w Krakowie dała zatrudnienie osobom z zespołem Downa. To wyjątkowe miejsce, zlokalizowane przy ulicy Na Kozłówce 25, podobnie jak foodtruck z frytkami belgijskimi nad Zalewem Nowohuckim, prowadzone jest przez przedsiębiorstwo Społeczna 21. W finansowaniu części etatów pracowniczych pomagają Fundusze Europejskie. Dzięki powierzonym obowiązkom osoby z niepełnosprawnościami zdobywają umiejętności, które pozwalają im funkcjonować na rynku pracy, samodzielnie zarabiać na własne potrzeby, spotykać się z ludźmi i tym samym aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym. Zyski, które przynosi kawiarnia, przeznaczane są na rehabilitację pracowników.

Wykluczenie jest jednym z najpowszechniejszych problemów współczesnej Europy. Dlatego polityka Unii Europejskiej wspiera inicjatywy, które mają na celu zaaktywizować zarówno społecznie, jak i zawodowo osoby z niepełnosprawnościami.

- Misję tę realizują przedsiębiorstwa, takie jak Społeczna 21. Dzięki takiej działalności, przy wsparciu funduszy UE oraz środków z budżetu województwa, wiele osób z niepełnosprawnościami ma szansę podjąć aktywność zawodową i odnaleźć swoje miejsce na rynku pracy. Przypomnijmy, że samorząd województwa prowadzi aktywną politykę społeczną i wspiera podobne inicjatywy, jak chociażby utworzenie Zakładów Aktywności Zawodowej. Tego typu miejsce powstało m.in. w Łukowicy w pow. limanowskim, gdzie już na początku zatrudnionych zostało ponad 30 osób

   - mówi marszałek Małopolski Witold Kozłowski.

 

Nowe przestrzenie, nowe możliwości

Jednym z przystanków na funduszowej trasie był krakowski Kopiec Kościuszki i wizyta w utworzonym z pomocą środków unijnych Muzeum Kościuszkowskim z multimedialną wystawą „Kościuszko – bohater wciąż potrzebny”. To tu w nowoczesnych formach wyeksponowano gromadzone przez lata pamiątki związane z Naczelnikiem, a nawet zagospodarowano ogród kościuszkowski, gdzie zasadzono m.in. róże wyhodowane na jego cześć, czy dąb i sosnę – symbole uczucia, jakie łączyło bohatera z Ludwiką Sosnowską.

Z Kopca delegacja udała się na miejsce budowy Małopolskiego Centrum Nauki „Cogiteon” (al. gen. T. Bora-Komorowskiego). Projekt, który jest jeszcze w fazie realizacji, sukcesywnie zmierza do finału prac – kilka dni temu zamontowano na ekspozycji pierwsze eksponaty. Docelowo na wystawie stałej „Człowiek i jego marzenia” znajdzie się ponad 100 urządzeń interaktywnych! W siedzibie „Cogiteonu” zaplanowano również 6 specjalistycznych laboratoriów i pracowni edukacyjnych, dedykowaną przedszkolakom Akademię Dzieci z osobną ekspozycją o polskiej przyrodzie oraz strefę konferencyjną z aulą na 280 miejsc. Na dachu powstanie pierwszy w Krakowie ogólnodostępny ogród spacerowy, a obok budynku park z 296 drzewami, 465 krzewami, placem zabaw oraz plenerowymi eksponatami.

Stawiamy na umiejętności

Rok 2023 jest Europejskim Rokiem Umiejętności, dlatego w programie wrześniowej wizyty Gości z Brukseli nie mogło zabraknąć projektu edukacyjnego - przedstawiciele KE przyjęli zaproszenie do odwiedzenia Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wieliczce. Dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich Powiat Wielicki realizuje działania, które pomogą uczniom szkół zawodowych zwiększyć szanse na rynku pracy. Młodzież korzysta z doradztwa zawodowego, kursów, szkoleń i staży zawodowych. Doposażono placówki, a młodzież zdolną objęto dodatkowym wsparciem. W proces edukacyjny zaangażowano przedsiębiorców.

Ponad 75% firm w Unii Europejskiej obecnie deklaruje, że ma trudności ze znalezieniem pracowników posiadających niezbędne umiejętności. Projekty, takie jak realizowany przez Powiat Wielicki, pomagają zmienić tę sytuację. Osoby dysponujące umiejętnościami, na które jest zapotrzebowanie, bez problemu odnajdą się na rynku pracy i jednocześnie przyczynią się do zrównoważonego wzrostu gospodarczego oraz do poprawy innowacyjności i konkurencyjności przedsiębiorstw.