Bezpieczna Małopolska: 63 samochody ratowniczo-gaśnicze dla OSP z terenu województwa

Opublikowano: 03.12.2024

Strażacy ochotnicy z 63 gmin w Małopolsce otrzymają nowe średnie samochody ratowniczo-gaśnicze. Pojazdy, o łącznej wartości ponad 65 mln zł, zostaną zakupione w ramach realizacji projektu „Bezpieczna Małopolska – Bon na ratowanie – Straż Pożarna”, dofinansowanego ze środków Funduszy Europejskich dla Małopolski 2021-2027. Nowoczesne pojazdy posłużą strażakom m.in. do prowadzenia akcji ratowniczych, usuwania skutków katastrof i awarii. Dzięki nim jednostki OSP będą mogły szybko i efektywnie nieść pomoc potrzebującym. Umowy dostawy pojazdów uroczyście podpisano 2 grudnia, podczas spotkania z beneficjentami projektu w Małopolskim Centrum Nauki Cogiteon.

Umowę w imieniu wszystkich gmin - Partnerów projektu podpisali reprezentujący Lidera projektu, Województwo Małopolskie: Marszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka i Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Ryszard Pagacz. Ze strony wykonawców umowę podpisali: przedstawiciel BOCAR – Prezes Krzysztof Krzyczmonik oraz przedstawiciel Moto-Truck – Prezes Leszek Chmiel.

Nasze spotkanie to przykład tego, jakie efekty przynosi praca zespołowa. Dziś to jest podpisanie umów, dzięki którym 63 partnerów projektu otrzyma nowe samochody, pochodzące od polskich wykonawców, polskich firm. Liczę, że ta dostawa zostanie zrealizowana do końca 2025 roku

Łukasz Smółka

– powiedział podczas rozpoczęcia spotkania marszałek Łukasz Smółka.

Zaprosiliśmy Państwa do wspólnego spotkania, jako partnerów, z druhami i druhnami, bo ten projekt realizujemy wspólnie ze strażakami ochotnikami. Dziękuję bardzo za tę obecność. Dziękuję także za dobrą współpracę moim koleżankom i kolegom z sejmiku wojewódzkiego, których dzisiaj reprezentują wiceprzewodnicząca Jadwiga Wójtowicz i radny Piotr Dziurdzia. Cieszę się, że jesteśmy tak zgodni w chęci wspierania strażaków ochotników. Przede wszystkim dlatego, że w razie zagrożenia, niebezpieczeństwa, to właśnie oni są często pierwsi na miejscu zdarzenia, niosąc pomoc i ratunek. Dziękuję obecnym przedstawicielom PSP, także oddziałowi wojewódzkiemu. Jestem też wdzięczny samorządowcom, którzy zdecydowali się na udział w projekcie jako partnerzy – gdyby nie to, nie byłoby dzisiejszego spotkania. Dla mnie najistotniejsze jest to, że projekt, który wspólnie, w partnerstwie realizujemy to jest przedsięwzięcie potrzebne i oczekiwane, które przełoży się na zwiększenie bezpieczeństwa nas wszystkich, mieszkańców i odwiedzających nas turystów. Dotrzymujemy słowa. Zapowiedziane jest realizowane

Łukasz Smółka

–  podkreślił marszałek Łukasz Smółka.

Nowoczesne samochody, które trafią do 63 małopolskich OSP, będą fabrycznie wyposażone w dwusystemowy radiotelefon przewoźny z modułem GPS, autopompę pożarniczą dwuzakresową, urządzenie GPS oraz terminal mobilny ze stacją dokującą. Zgodnie z umową partnerską, Gminy zapewnią specjalistyczne wyposażenie samochodu, niezbędne do prowadzenia działań ratowniczych. Samochody ratowniczo-gaśnicze zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa będą spełniały wymogi bezpieczeństwa, środowiskowe i techniczne.

Jednostki OSP, doposażone w brakujący sprzęt, będą mogły szybko i efektywnie reagować na pojawiające się zagrożenia naturalne – takie jak powodzie, osunięcia ziemi, burze czy susze oraz katastrofy techniczne, wypadki komunikacyjne czy awarie. Zakupione pojazdy umożliwią szybsze dotarcie zespołu ratowniczego do poszkodowanych i usprawnią niesienie pomocy. Nowe samochody nie będą również podlegać tak często awariom, jak obecnie użytkowane. Wszystko to przełoży się na efektywniejszą pracę strażaków i wesprze ich w codziennym pełnieniu misji, jaką jest ochrona ludzkiego życia i dobytku.

Ilekroć mam okazję spotkać się z Państwem w terenie, przekazując środki czy wyposażenie, podkreślam jedną rzecz: jesteście najlepiej zorganizowaną służbą mundurową, najbliżej obywatela. Czasy są trudne, a zatem doposażanie was w ten sprzęt jest naszym zadaniem i celem. Bo w sytuacji trudnej, w sytuacji zagrożenia to wy spieszycie z pomocą jako pierwsi. Niezależnie od trudnych warunków, nocy, różnych przeszkód. Tego od was oczekujemy i o to prosimy. Narażacie zdrowie i życie z pobudek serca, za co jesteśmy wam wdzięczni i dziękujemy, prosząc o więcej. Gratuluję wszystkim i życzę wszystkiego dobrego na dalszą służbę

Ryszard Pagacz

– zaznaczył wicemarszałek Ryszard Pagacz.

Beneficjentami – partnerami projektu są 63 gminy z Małopolski: Andrychów (OSP Inwałd), Biskupice (OSP Łazany), Bobowa (OSP w Bobowej), Brzeźnica (OSP Łączany), Budzów (OSP w Budzowie), Bukowina Tatrzańska (OSP Białka Tatrzańska), Chełmiec (OSP Niskowa), Czarny Dunajec (OSP Piekielnik), Czernichów (OSP Zagacie), Drwinia (OSP Dziewin), Gołcza (OSP Gołcza), Grybów (OSP Biała Niżna), Igołomia-Wawrzeńczyce (OSP Złotniki), Iwanowice (OSP Sieciechowice), Kalwaria Zebrzydowska (OSP w Zebrzydowicach), Kamienica (OSP Zalesie), Klucze (OSP Klucze), Korzenna (OSP Korzenna Centrum), Krzeszowice (OSP Sanka), Książ Wielki (OSP Moczydło), Lanckorona (OSP Izdebnik), Laskowa (OSP Kamionka Mała), Lipnica Murowana (OSP Rajbrot), Lipnica Wielka (OSP Lipnica Wielka - Centrum), Liszki (OSP w Jeziorzanach), Łącko (OSP Kadcza), Gmina Łukowica (OSP w Roztoce), Łużna (OSP Woli Łużańskiej), Maków Podhalański (OSP Grzechynia), Miasto Grybów (OSP w Grybowie - Białej Wyżnej), Myślenice (OSP w Bysinie), Niepołomice (OSP Niepołomice-Podgrabie), Nowe Brzesko (OSP Kuchary), Nowy Wiśnicz (OSP Wiśnicz Mały), Oświęcim (OSP Rajsko), Podegrodzie (OSP Podegrodzie), Poronin (OSP w Zębie), Proszowice (OSP Makocice), Przeciszów (OSP Piotrowice), Raba Wyżna (OSP Raba Wyżna), Radgoszcz (OSP Luszowice), Ropa (OSP Ropa), Rzepiennik Strzyżewski (OSP w Turzy), Rzezawa (OSP w Okulicach), Siepraw (OSP Siepraw), Skawina (OSP Jaśkowice), Słomniki (OSP Wężerów), Stary Sącz (OSP Przysietnica), Stryszawa (OSP Stryszawa), Stryszów (OSP Stronie), Sułkowice (OSP Krzywaczka), Szaflary (OSP Szaflary), Szczawnica (OSP Szczawnica), Szczucin (OSP Słupiec), Świątniki Górne (OSP Świątniki Górne), Tarnów (OSP Wola Rzędzińska), Trzebinia (OSP Bolęcin), Wielka Wieś (OSP Wielka Wieś), Wiśniowa (OSP Węglówka), Wojnicz (OSP Zakrzów), Zakliczyn (OSP Gwoździec), Żabno (OSP Żabno) oraz Zabierzów (OSP Bolechowice).

Co ważne, realizacja projektu ma na celu spełnienie wymogów kwalifikujących jednostkę OSP do włączenia do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego (KSRG) zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 15 września 2014 r. w sprawie zakresu, szczegółowych warunków i trybu włączania jednostek ochrony przeciwpożarowej do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego (Dz.U. 2014 poz. 1317). Realizacja Projektu ma na celu również wsparcie jednostek OSP należących do KSRG.

Projekt pn. „Bezpieczna Małopolska – Bon na ratowanie – Straż Pożarna” jest realizowany przez Województwo Małopolskie w ramach w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027 (FEM) Priorytet 2. Fundusze europejskie dla środowiska, Działanie 2.11 Wsparcie służb ratunkowych, typ projektów A. zabezpieczenie potrzeb służb ratowniczych. Partnerami Województwa są gminy na terenie których funkcjonują jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP). Wartość projektu to ponad 65 mln zł (65 696 675,13 zł).