Małopolska w Unii Europejskiej – czas wykorzystanych szans

Opublikowano: 07.01.2025

Za nami rok jubileuszowy, w którym świętowaliśmy 20 lat członkostwa w Unii Europejskiej. Przed nami – półroczna prezydencja w Radzie Unii Europejskiej, którą Polska objęła 1 stycznia 2025 r. Jak dziś czujemy się w unijnej wspólnocie? Które aspekty integracji mieszkańcy Małopolski doceniają najbardziej? Co osiągnęliśmy korzystając z Funduszy Europejskich?

Jednością silni

Przewodnictwo w Radzie UE Polska pełni już po raz drugi (pierwsza prezydencja miała miejsce w II połowie 2011 r.). Hasło, które tym razem będzie nam przyświecać, brzmi „Bezpieczeństwo, Europo!”. W obecnej sytuacji geopolitycznej to jeden z najważniejszych tematów. I właśnie poprawę bezpieczeństwa kraju Małopolanie wskazują  jako jedną z czterech najważniejszych korzyści, które przyniosło Polsce wstąpienie do grona państw członkowskich UE. Dwóch na trzech mieszkańców dostrzega wzmocnienie pozycji kraju na arenie międzynarodowej. Jednak za najważniejsze benefity wejścia do wspólnoty mieszkańcy uważają możliwość pracy za granicą i swobodę poruszania się między krajami oraz dostęp do Funduszy Europejskich. Przekładając temat na język emocji większość Małopolan łączy  obecność w Unii z nadzieją, radością i dumą.

Korzystamy wszyscy - świadomie

Małopolanie znają i doceniają Fundusze Europejskie. Bezbłędnie. W badaniu rozpoznawalności funduszy unijnych przeprowadzonym w 2024 r. to właśnie mieszkańcy naszego województwa identyfikują je najlepiej w skali całego kraju - na poziomie 100%! Przeważająca większość Małopolan jest zdania, że Fundusze Europejskie przyczyniają się do rozwoju regionu i są istotnym czynnikiem dalszego postępu. Rośnie także liczba osób, które w efektywnym wykorzystaniu środków unijnych widzą źródło poprawy jakości życia Polaków.

Dla Małopolan najbardziej namacalnym efektem dofinansowanych inwestycji, z którego korzystają osobiście, jest nowa infrastruktura transportowa. Fundusze Europejskie przestały być postrzegane przez społeczeństwo jako zjawisko nieco mityczne, niedostępne. Dziś widzimy, że stoją za nimi konkretne przedsięwzięcia, które dostrzegamy wokół siebie i z których wszyscy korzystamy.

Wspólnie tworzymy przyszłość Małopolski

Okazją do debaty na temat Funduszy Europejskich będą również posiedzenia Konwentu Marszałków Województw RP, któremu w I połowie 2025 roku przewodniczy Województwo Małopolskie.

Małopolska po raz czwarty podejmuje rolę gospodarza spotkań Konwentu Marszałków RP, których celem jest efektywna realizacja polityki rozwojowej i społecznej we wszystkich regionach. To także doskonała okazja, by zaprezentować przybyłym gościom, jak zmienia się nasze województwo, jak inwestujemy środki – także te unijne, by maksymalnie wykorzystać cały dostępny potencjał do budowania regionu nowoczesnego

Łukasz Smółka

- podkreśla marszałek Łukasz Smółka.

 


 

Dowiedz się więcej

Zainteresował cię temat? Zapraszamy do zapoznania się z wynikami Badania rozpoznawalności i wiedzy o Funduszach Europejskich w społeczeństwie polskim. Edycja 2024. Raport z badania dla województwa małopolskiego.