- Strona główna
- Aktualności
- Zgłoś swój projekt do Nagród Nowego Europejskiego Bauhausu 2025!
Aplikacje do konkursu można nadsyłać do 14 lutego br.! Laureaci otrzymają nawet 30 tys. EUR i pakiet promocyjny.
Komisja Europejska uruchomiła nabór zgłoszeń do 5. edycji konkursu Nagrody Nowego Europejskiego Bauhausu 2025. Ideą jest uhonorowanie najlepszych przedsięwzięć łączących zrównoważony rozwój, estetykę oraz integrację - podstawowe wartości NEB.
Dwie nowości
Tegoroczny konkurs przynosi nową pulę wyróżnień. Po raz pierwszy przyznane będą nagrody za „Przystępne Cenowo Mieszkanie NEB”. Otrzymają je projekty zrealizowane w Unii Europejskiej (UE) oferujące zrównoważone, sprzyjające włączeniu społecznemu, estetyczne i przystępne cenowo rozwiązania mieszkaniowe zgodne z wartościami NEB.
Równolegle z konkursem głównym, w ramach inicjatywy „Wsparcie dla małych gmin”, rywalizować będą także projekty zgłoszone przez wspólnoty liczące maksymalnie 20 tys. mieszkańców. Ich inwestycje powinny dotyczyć np. budowy, renowacji czy dostosowania budynków i przestrzeni publicznych - z uwzględnieniem obiegu zamkniętego, neutralności pod względem emisji CO2, zachowania dziedzictwa kulturowego, czy rewitalizacji przestrzeni wiejskich lub miejskich. Działanie to ma im zapewnić wsparcie niezbędne do pokonania barier finansowych i dalszego opracowywania projektów odzwierciedlających podstawowe zasady NEB.
Kategorie
Nagrody za rok 2025 będą przyznane w tradycyjnych, czterech obszarach opierających się na zasadach realizacja Nowego Europejskiego Bauhausu.
- Powrót do natury: projekty, które zbliżają ludzi do natury, wspierają regenerację ekosystemów i ochronę bioróżnorodności. Mogą to być transformacje miejsc sprzyjające odbudowie środowiska naturalnego, wykorzystujące zasoby przyrody oraz angażujące społeczności w działania na rzecz ochrony przyrody. Inicjatywy te powinny uwzględniać lokalne potrzeby, tradycje i zasady dostępności, a także inspirować do zmiany relacji człowieka z naturą.
- Odzyskanie poczucia przynależności: projekty łączące estetykę, zrównoważony rozwój i włączenie społeczne, które nadają znaczenie miejscom, społecznościom lub produktom. Mogą to być rewitalizacje przestrzeni powiązane z lokalnym dziedzictwem i kulturą, działania wspierające więzi społeczne, czy tworzenie wyrobów inspirowanych lokalną tradycją i kreatywnością.
- Nadanie priorytetu miejscom i ludziom, którzy tego najbardziej potrzebują:
projekty skierowane do miejsc i osób w największej potrzebie. Mogą to być rewitalizacje obszarów zaniedbanych (wiejskich, miejskich, poprzemysłowych), wsparcie dla grup zagrożonych wykluczeniem lub ubóstwem, działania zwiększające dostępność przestrzeni dla wszystkich, a także innowacyjne rozwiązania społeczne sprzyjające integracji i poprawie jakości życia. - Kształtowanie ekosystemu przemysłowego o obiegu zamkniętym i wspieranie myślenia opartego na cyklu życia: projekty wspierające transformację ekosystemów przemysłowych w kierunku zrównoważonych praktyk obiegu zamkniętego, obejmujące wszystkie etapy cyklu życia – od pozyskiwania surowców po recykling. Inicjatywy te mogą dotyczyć nowych materiałów, produktów i modeli biznesowych, które łączą korzyści ekologiczne, społeczne i ekonomiczne. Uwzględnione będą także aspekty przystępności cenowej, włączenia społecznego oraz wspierania lokalnego rozwoju gospodarczego.
Każda z powyższych kategorii obejmuje dwie konkurencje:
- Konkurencja A: Mistrzowie Nowego Europejskiego Bauhausu: dotyczy już opracowanych i ukończonych projektów, w których uzyskano wyraźne, pozytywne rezultaty,
- Konkurencja B: Wschodzące Gwiazdy nowego europejskiego Bauhausu: dotyczy koncepcji przedstawianych przez młodych twórców w wieku do 30 lat. Mogą one znajdować się na różnych etapach rozwoju, począwszy od pomysłu wraz z konkretnym planem po etap prototypu.
Laureaci i nagrody
W 2025 r. uhonorowanych zostanie łącznie 22 zwycięzców i zdobywców drugich miejsc w konkursie głównym Nagrody NEB 2025 oraz 20 najlepszych projektów zgłoszonych do konkursu dla małych gmin. To wyjątkowe grono powstanie w następujący sposób:
- W konkurencji A i B jury wyłoni po jednym laureacie i zdobywcy drugiego miejsca w każdej z czterech kategorii (8 nagród w każdej konkurencji),
- Głosowanie online publiczności wyłoni po jednym laureacie w konkurencji A oraz B (łącznie 2 nagrody),
- W konkurencji A jury przyzna nagrody we wszystkich kategoriach „Przystępne Cenowo Mieszkania NEB” (4 nagrody),
- W rywalizacji małych gmin (20 nagród).
Oprócz wypromowania projektu na arenie międzynarodowej na wszystkich laureatów czekają także nagrody pieniężne oraz pakiet działań obejmujący m.in. promocję danego projektu w mediach społecznościowych i Internecie, wsparcie w prezentacji projektów.
- Zwycięzca konkurencji A: 30 tys. EUR, drugie miejsce: 20 tys. EUR
- Zwycięzca konkurencji B: 15 tys. EUR, drugie miejsce: 10 tys. EUR
- Laureaci „Przystępnego Cenowo Mieszkania NEB”: 30 tys. EUR
- Laureaci „NEB Wsparcia dla małych gmin”: 30 tys. EUR
Ogłoszenie wyników planowane jest na lipiec 2025 r.
Zgłoszenia
Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 14 lutego 2025 r. o godz. 19:00 Wnioski należy składać za pośrednictwem oficjalnej platformy konkursu Nagrody Nowego Europejskiego Bauhausu.
W konkurencji A mogą startować osoby fizyczne lub organizacje (organy administracji terytorialnej, autorzy lub organizatorzy projektów itp.). W przypadku konkurencji B mogą to być osoby fizyczne lub grupy osób fizycznych, które w momencie zakończenia naboru (14.02.2025) nie skończyły 30 lat. Szczegóły dotyczące procesu zgłaszania wniosków, ich oceny czy kwalifikowalności opisuje przewodnik dla aplikujących.
W konkursie „NEB Wsparcie dla małych gmin” zgłoszenia mogą składać tylko organy publiczne reprezentujące lokalną jednostkę administracyjną. Ponadto muszą one spełnić minimum jedno z poniższych kryteriów:
- muszą być sklasyfikowane według stopnia urbanizacji Eurostatu jako miasto, przedmieście lub obszar wiejski (DEGURBA 2 lub 3),
- muszą mieć mniej niż 20 tys. mieszkańców.
Szczegółowe zasady uczestnictwa gmin opisuje oddzielny podręcznik dla aplikujących.
Nowy Europejski Bauhuas
Nowy Europejski Bauhaus (New European Bauhaus, NEB) jest horyzontalnym projektem ekologiczno-gospodarczo-kulturalnym, zainicjowanym przez Ursulę von der Leyen, Przewodniczącą Komisji Europejskiej. Jego celem jest zintegrowanie takich dziedzin jak architektura, design, sztuka i zrównoważony rozwój.
Więcej informacji o konkursie Nagrody NEB 2025
Więcej informacji o konkursie NEB Wsparcie dla małych gmin 2025