Międzynarodowa debata o unijnej polityce spójności w Krakowie

Opublikowano: 30.01.2025

W stolicy Małopolski odbywa się jedno z najważniejszych wydarzeń w Polsce w 2025 roku. W konferencji poświęconej dyskusji na temat dotychczasowych efektów oraz przyszłych wyzwań polityki spójności, w tym jej wpływu na bezpieczeństwo i transformację społeczno-gospodarczą Unii Europejskiej bierze udział wicemarszałek Witold Kozłowski.

W styczniu br. Polska objęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Będzie to w naszym kraju czas licznych spotkań międzynarodowych i wydarzeń eksperckich. W ramach resortowego programu przewodnictwa, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zorganizowało w Krakowie, w dniach 30-31 stycznia br., konferencję pt. „Rozwój po europejsku. Jaka polityka rozwoju dla bezpiecznej, odpornej i globalnie konkurencyjnej Unii Europejskiej?”, która otwiera cykl spotkań poświęconym polityce spójności.

W ramach pierwszego dnia konferencji wicemarszałek Witold Kozłowski wziął udział w panelu pn.„Jak polityka spójności buduje silną Europę? Dotychczasowe rezultaty i nowe wyzwania”.

Konferencja „Rozwój po europejsku” to kluczowe spotkanie w ramach naszej wspólnej drogi jako państw członkowskich Unii Europejskiej. Spotykamy się tutaj, w Krakowie, aby podkreślić niezastąpioną rolę polityki spójności w zapewnianiu przyszłości, odporności i konkurencyjności UE. Przez te dwa dni będziemy uczestniczyć w ważnych dyskusjach, które ukształtują przyszłość tej istotnej polityki, koncentrując się nie tylko na jej dotychczasowych sukcesach, ale także na jej zdolności adaptacji do wyzwań, które przed nami stoją

Witold Kozłowski

– mówi wicemarszałek Witold Kozłowski.

Agenda pierwszego dnia konferencji wypełniona była także panelami dotyczącymi dostępności terytorialnej i mobilności, neutralności klimatycznej – jej wyzwań dla konkurencyjności i rozwoju, społecznego wymiaru polityki spójności i jej transformacji oraz transformacji gospodarczej i cyfrowej.

Konferencja stanowi wyjątkową okazję do wymiany poglądów i refleksji nad kluczowymi zagadnieniami dotyczącymi przyszłości polityki spójności oraz kolejnej perspektywy Funduszy Europejskich. Zgromadzi ona przedstawicieli administracji, ekspertów, badaczy oraz przedstawicieli biznesu i społeczeństwa obywatelskiego z państw członkowskich Unii Europejskiej.

Spotkaniu towarzyszą wydarzenia dodatkowe, takie jak warsztaty szkoleniowe czy wystawa projektów zrealizowanych przy wsparciu Funduszy Europejskich. W gronie Wystawców prezentujących efekty swoich przedsięwzięć jest także Województwo Małopolskie, które w partnerstwie z Caritas Archidiecezji Krakowskiej, Caritas Diecezji Kieleckiej oraz Stowarzyszeniem Europejski Instytut Rozwoju Regionalnego realizuje projekt Małopolski Tele-Anioł 2.0. Przypomnijmy, że celem projektu jest objęcie wsparciem osób starszych, niesamodzielnych i z niepełnosprawnościami, które potrzebują pomocy w codziennym funkcjonowaniu. To operacja o znaczeniu strategicznym dla Małopolski.