- Strona główna
- Wiadomości
- XVI Tydzień Ekonomii Społecznej
Warsztaty, spacery, gry edukacyjne oraz wizyty studyjne - to wszystko czeka na studentów małopolskich uczelni oraz pracowników akademickich, którzy chcieliby dowiedzieć się na czym polega ekonomia społeczna. Zapraszamy na XVI edycję Tygodnia Ekonomii Społecznej na małopolskich uczelniach (7-11 kwietnia), który dzięki wsparciu Funduszy Europejskich organizuje Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie.
W tym roku zostało przygotowanych kilkanaście bezpłatnych wydarzeń, które przybliżą młodym ludziom pojęcie ekonomii społecznej i zasady funkcjonowania podmiotów ekonomii społecznej (PES). Instytucje te i podmioty są obecne w przestrzeni miasta Krakowa, ale także w całym województwie małopolskim. Działają dla lokalnych społeczności, więc warto je poznać. Ich oferta jest bardzo różnorodna i bogata. W PES warto zjeść dobry obiad, wpaść na kawę i ciasto, skorzystać z terapii czy warsztatów rękodzielniczych. Korzystając z ich usług wspieramy osoby potrzebujące.
Tydzień Ekonomii Społecznej ma na celu edukowanie, przekazywanie wiedzy, promowanie i zachęcanie do aktywności społecznej. Społeczność akademicka dowiaduje się, że dzięki ekonomii społecznej istnieje alternatywa w stosunku do tradycyjnego biznesu. Absolwent uczelni wyższej niekoniecznie musi podjąć zatrudnienie w korporacji, bo miejsca pracy czekają także w przedsiębiorstwach społecznych. Mało tego, rozważając przyszłą karierę zawodową można pomyśleć o założeniu firmy społecznej, która oprócz zarabiania pieniędzy kładzie nacisk na wsparcie potrzebujących
W jakich aktywnościach warto wziąć udział?
Zapraszamy do wzięcia udziału w grze miejskiej na krakowskim Starym Mieście, w trakcie której młodzi ludzie odkryją, gdzie bije serce ekonomii społecznej.
W trakcie Tygodnia Ekonomii Społecznej zwracamy też uwagę na aspekt braku pełnej dostępności w społeczeństwie. Specjalnie z tej okazji Muzeum Narodowe w Krakowie przedłużyło wystawę pn. „Epoka (nie)dostępności” traktującą o barierach, na które codziennie napotykają osoby z niepełnosprawnościami, starsze, wykluczone. Natomiast o inkluzywnym języku opowiedzą pracownicy Społecznej Kaffki, kawiarni zatrudniającej osoby z zespołem Downa.
Zainteresowane osoby zachęcamy do zapoznania się z programem XVI Tygodnia Ekonomii Społecznej i kontaktu z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Krakowie.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie ROPS Kraków oraz Ekonomia Społeczna w Małopolsce.
Wydarzenie realizowane jest w ramach Projektu pn. „Społeczna Małopolska – koordynacja działań na rzecz włączenia społecznego w
Małopolsce” w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027.