- Strona główna
- Wiadomości
- Oranżeria Warszewicza otwarta dla zwiedzających!
Dzięki Funduszom Europejskim Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego zyskał nową atrakcję. W miejscu dawnej palmiarni stanęła nowoczesna szklarnia nawiązująca stylem do wiktoriańskiego pierwowzoru. Inwestycja została zrealizowana ze wsparciem ponad 6,6 mln zł dotacji z programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027.
Cenna kolekcja pod nowym dachem
Oranżeria Warszewicza to parterowy budynek wysoki na ponad 11,5 metra, o stalowej konstrukcji z przeszkleniami w systemie fasadowym. Wieńczy go iglica zamontowana w centralnej części czterospadowego mansardowego dachu. Pod względem wizualnym obiekt nawiązuje do historycznego pierwowzoru – palmiarni z czasów wiktoriańskich (wybudowanej ok. 1882 r.), która istniała w tym samym miejscu przez ponad 80 lat. Nadszarpnięty zębem czasu obiekt rozebrano jednak w roku 1969 z uwagi na stan techniczny, który zagrażał personelowi i gościom, a także roślinom.
Ponieważ w dawnej szklarni znajdowała się kolekcja palm oraz roślin tropikalnych, a wiele okazów pochodziło jeszcze z kolekcji Józefa Warszewicza, zebranej podczas wypraw do Ameryki Południowej i Środkowej, zaplanowano odtworzenie historycznej kolekcji roślin i obranie botanika na patrona odbudowanej oranżerii. W nowym obiekcie prezentowane będą m.in. okazy 3 gatunków dziko występujących roślin objętych ochroną ścisłą: języcznik zwyczajny - paproć z rodziny zanokcicowatych, marsylia czterolistna - gatunek wodnej paproci z rodziny marsyliowatych oraz salwinia pływająca - gatunek wodnej paproci z rodziny salwiniowatych. To jedne z najcenniejszych okazów posiadanych przez krakowski Ogród Botaniczny.
Fundusze Europejskie w Ogrodzie
Warto przypomnieć, że odbudowa Oranżerii Warszewicza nie jest jedyną inwestycją, którą w botanicznym sercu Krakowa pomogły sfinansować środki unijne. Z ich wsparciem Uniwersytet Jagielloński zrekonstruował szklarnię w kompleksie Victoria, w której rośnie 14-metrowy daktylowiec kanaryjski (zasadzony w połowie XIX wieku!) oraz urzekającą pięknem egzotycznych storczyków „Holenderkę”, gdzie można podziwiać ponad 350 gatunków tych niezwykłych kwiatów.