Od wnioskodawcy do beneficjenta, czyli jak z sukcesem starać się o fundusze unijne

Opublikowano: 15.05.2025

12 mld zł to regionalna pula środków europejskich, którą Małopolska może zainwestować w latach 2021-2027. Jesteśmy więc za półmetkiem. Kto i jak wciąż może skorzystać z tych pieniędzy? Jakie przedsięwzięcia i obszary będą wspierane? Warto bliżej poznać program Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027. I właśnie ten cel przyświecał spotkaniu informacyjno-szkoleniowemu, które odbyło się w Centrum Sztuki Mościce (CSM) w Tarnowie.

Co za nami, co przed nami

Wydarzenie, zorganizowane z inicjatywy marszałka Łukasza Smółki przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, skierowane było zarówno do potencjalnych wnioskodawców, którzy planują realizację projektów dofinansowanych w ramach programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027 (FEM), jak i beneficjentów, którzy już przystąpili do realizacji takich przedsięwzięć.

Efektywne wykorzystanie środków przyznanych naszemu regionowi jest bowiem jednym z priorytetów Zarządu Województwa. Ale sukces na tym polu jest zależny także od aktywności Małopolan w sięganiu po fundusze oraz prawidłowej realizacji projektów, które wsparcie otrzymały. Jak dziś wygląda to w liczbach? W odpowiedzi na 167 ogłoszonych dotychczas naborów wpłynęło ponad 3,6 tys. wniosków o dofinansowanie. Symboliczną tysięczną umowę w ramach programu FEM samorząd województwa podpisał w marcu z Przychodnią Przykliniczną krakowskiego oddziału Narodowego Instytutu Onkologii. Sukcesywnie rozliczane są też realizowane przedsięwzięcia – wypłacono już środki na pokrycie ponad 1,4 tys. wniosków o płatność.

Uczestnicy spotkania w tarnowskim CSM poznali aktualną ofertę naborów planowanych do końca 2025 r. oraz kierunki i obszary wsparcia na kolejne lata, co pomoże im już teraz odpowiednio ustalić priorytety inwestycyjne i przygotować się do aplikowania o pomoc finansową. Samorząd docenia wkład w rozwój regionu także tych najmniejszych przedsięwzięć, które mają przecież ogromny potencjał lokalny i są istotne dla mieszkańców danego obszaru. Takie podejście wynika z założeń Strategii Województwa i pozwala realizować plan zrównoważonego rozwoju.

Fundusze Europejskie stanowią impuls rozwojowy, który dociera także do najmniejszych miejscowości, wspierając ich rozwój i modernizację. Dlatego serdecznie zachęcam do korzystania z możliwości, jakie oferuje program Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027

Marszałek Łukasz Smółka

– zaprasza do podejmowania starań o unijne wsparcie marszałek Łukasz Smółka.

 

Jak zyskać i… nie stracić

Oprócz informacji na temat postępu w realizacji programu i planowanych na ten rok naborów wniosków podczas spotkania poruszono szczegółowo tematy dotyczące zarówno zasad rozliczeń projektów, realizacji obowiązków informacyjno-promocyjnych, jak i najczęściej stwierdzanych nieprawidłowości podczas kontroli zamówień publicznych. Liczne wskazówki pomogą obecnym i przyszłym beneficjentom uniknąć wielu błędów.

Obecność przedstawicieli departamentów merytorycznych oraz specjalistów Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich zapewniła uczestnikom wydarzenia nie tylko solidną porcję praktycznych informacji istotnych z punktów widzenia wnioskodawcy i beneficjenta, ale także umożliwiła bieżące zadawanie pytań do kwestii budzących wątpliwości czy wymagających dodatkowych wyjaśnień. 

Ty także możesz skorzystać z bezpłatnych konsultacji

Jesteś zainteresowany Funduszami Europejskimi? Znajdź Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w swojej okolicy – zadzwoń, napisz lub umów się na spotkanie ze specjalistami.