- Strona główna
- Aktualności
- Z widokiem na… Fundusze Europejskie!
Odkryj uroki Małopolski dzięki wieżom i ścieżkom widokowym, które powstały z unijnym dofinansowaniem, i wznieś się na „wyższy poziom” turystyki.
Inwałd
Na rozgrzewkę zapraszamy do Ogrodu Jana Pawła II – jednego z 5 parków tematycznych w Inwałdzie. To 3 hektary kwiatów, krzewów, drzew, kamieni i żwiru skomponowanych w największy na świecie obraz papieża Polaka. Można go podziwiać spacerując ogrodowymi alejkami, ale wystarczy pokonać 96 schodów, by zmienić perspektywę i ze szczytu wieży widokowej zobaczyć to imponujących rozmiarów dzieło w pełnej okazałości. W zależności od pory roku Ogród zaprezentuje nam się w innej krasie.
Atrakcja jest dostępna dla wszystkich – bez problemu skorzystają z niej także osoby z niepełnosprawnością ruchową, gdyż na 22-metrową konstrukcję można wjechać windą. Górująca nad okolicą wieża, wybudowana ze wsparciem unijnej dotacji, zapewnia nie tylko widok z lotu ptaka na roślinną kompozycję, ale również panoramę Beskidu Małego i najbliższej okolicy, które są wdzięcznym tłem pamiątkowych fotek.
Waksmund
Na prawo drzewo, na lewo… drzewo! W błędzie jest jednak ten, kto obawia się nudy podczas spaceru najdłuższą w Polsce (1 300 m!) ścieżką w koronach drzew, która powstała dzięki funduszom unijnym w Centrum Przyrodniczo-Edukacyjnym „Brama w Gorce” w Waksmundzie.
Zbudowana z drewna modrzewiowego podhalańska atrakcja łączy dwie wieże widokowe: 17-metrową i 35-metrową. To doskonałe punkty obserwacyjne dla miłośników ornitologii - stąd dużo łatwiej wypatrzeć ptasie gniazda uwite wśród wyższych partii drzew i podejrzeć ich skrzydlatych mieszkańców. Kto wie, może to właśnie Tobie uda się dostrzec w okolicy dzięcioła lub orła przedniego.
Przechadzka w koronach drzew dostępna jest dla każdego. Nachylenie ścieżki nie przekracza 6 %, a poziom zwiedzania zmieniamy stopniowo - wędrówka nie jest więc męcząca, poradzą sobie z nią również seniorzy czy osoby na wózkach.
Podniebne spacery to za mało? Przeczytaj o pozostałych atrakcjach, jakie oferuje Brama w Gorce -> https://www.bramawgorce.com/spolka/dofinansowania i ruszaj na wyprawę.
Iwkowa
Per aspera ad astra, czyli ‘przez trudy do gwiazd’ – ta łacińska sentencja zaprowadzi Was… na szczyt wieży widokowej na Szpilówce!
No, może trochę przesadziliśmy ;) Niemniej aby dostać się na 34-metrową atrakcję Iwkowej (powiat brzeski), najpierw trzeba przejść jeden z prowadzących na wzniesienie szlaków, a następnie wspiąć się po drewnianych schodach na wysokość mniej więcej jedenastego piętra.
Do celu prowadzi aż 8 zróżnicowanych tras wiodących z okolicznych parkingów. Przejście może zająć więc nieco ponad pół godziny (wariant najkrótszy: 1,8 km, start z parkingu B2), ale możecie zdecydować się również na dwugodzinny spacer (opcja najdłuższa: 4,2 km, start z parkingu C w centrum Iwkowej). Wszystkie szlaki znajdziecie tu: https://iwkowa.pl/turystyka/wieza-widokowa-na-szpilowce-kamera.html
Wybudowana ze wsparciem unijnej dotacji i oddana do użytku 2019 r. platforma widokowa góruje nad całkowicie porośniętym lasem wzniesieniem (516 m n.p.m.). i rekompensuje wszelkie wysiłki roztaczającymi się z jej szczytu widokami na pasma Beskidu Wyspowego, Beskidu Sądeckiego czy Pogórza Rożnowskiego.
*Ciekawostka: Czy wiecie, że zanim powstała obecna atrakcja „Z widokiem na… Fundusze Europejskie!”, na Szpilówce od 1952 r. wznosiła się drewniana wieża geodezyjna?
Krynica-Zdrój
Na szczycie stacji narciarskiej Słotwiny Arena (896 m n.p.m.) w Krynicy-Zdroju króluje imponująca drewniana konstrukcja. To 49,5-metrowa wieża widokowa, której budowę wsparły Fundusze Europejskie. Prowadzi do niej wznosząca się łagodnie drewniana ścieżka edukacyjna, meandrująca przez ponad kilometr wśród koron buków, jodeł i świerków. Widoków ze szczytu nie będziemy zachwalać – musicie TO zobaczyć na własne oczy!
„Wisienką na torcie” obiektu jest 60-metrowa… zjeżdżalnia! Zapewniamy - to atrakcja nie tylko dla najmłodszych. Kto chce oszczędzić siły, drogę pod wieżę jak i powrotną, może pokonać nowoczesną kolejką krzesełkową. Drugą opcją jest spacer utwardzoną drogą.
Drwinia
Czy Fundusze Europejskie można spotkać... na bagnach? W Gminie Drwinia owszem! Z unijnym wsparciem podmokłe tereny nieopodal boiska GKS Drwinia zamieniono w kameralne miejsce wypoczynku. Są drewniane kładki, które pomagają „suchą stopą” poruszać się po okolicy i obserwować żyjące w szuwarach stworzenia. Jest nienachalnie wysoka wieża obserwacyjna z widokami na zieloną okolicę, a także wyznaczone miejsce na ognisko, więc warto tu zawitać z rodziną czy znajomymi. Najmłodsi mają do dyspozycji nieduży plac zabaw, miłośnicy ruchu – siłownię plenerową, a fani dwóch kółek – Miejsce Obsługi Rowerzystów (MOR).
Inwestycja jest częścią projektu „Rekreacyjno-turystyczna Dolina Raby” zrealizowanego w partnerstwie przez gminy: Drwinia, Gdów i Kłaj. W efekcie powstały lokalne atrakcje, mogące Was zachęcić do poznawania zakątków regionu, których dotąd nie mieliście okazji odwiedzić.
Ciężkowice
Nasza ostatnia propozycja „Z widokiem na… Fundusze Europejskie!” kryje się w sercu Pogórza Ciężkowickiego. To ponad kilometrowej długości Ścieżka w Koronach Drzew.
- Meandrująca w zieleni atrakcja w najwyższym punkcie osiąga wysokość 22 metrów.
- Spacer wśród drzew urozmaicają rozmieszczone na trasie przestanki eko-edukacyjne i sprawnościowe, a także punkty widokowe, gdzie podziwiać możemy m.in. Pasmo Brzanki.
Na wypad do Ciężkowic warto zarezerwować więcej czasu, by odwiedzić także pozostałe atrakcje okolicy wsparte środkami unijnymi: Małopolskie Centrum Edukacji Ekologicznej z interaktywną wystawą ZIEMIA-WODA-POWIETRZE, Park Zdrojowy czy Rezerwat Przyrody Skamieniałe Miasto.
Odważ się oderwać stopy od ziemi i poznawaj region z nowej perspektywy !