Nowoczesny Ośrodek Rehabilitacyjny w szpitalu św. Łukasza w Tarnowie

Opublikowano: 08.03.2024

W Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza w Tarnowie został otwarty wyremontowany i rozbudowany Ośrodek Rehabilitacyjny z Oddziałem Stacjonarnym i oddziałami dziennymi. Dzięki wspartej środkami unijnymi z mechanizmu REACT-EU gruntownej przebudowie obiektu pacjenci mogą korzystać z nowych, funkcjonalnych pomieszczeń o wysokim standardzie oraz wysokospecjalistycznego sprzętu, a personel – pracować w bardziej komfortowych warunkach. 

Blisko 15 mln zł, w tym 10 mln zł z Funduszy Europejskich, kosztowała rozbudowa powierzchni i poszerzenie zakresu świadczeń rehabilitacyjnych w Szpitalu św. Łukasza. Pacjenci korzystają już z nowych funkcjonalnych pomieszczeń o wysokim standardzie, co zapewnia wyższy komfort i jakość wykonywanych świadczeń.

W rezultacie prac powstał Ośrodek Rehabilitacyjny z Oddziałem stacjonarnym, oddziałami dziennymi, gdzie świadczone są usługi rehabilitacyjne, w tym rehabilitacja oddechowa, neurologiczna i ogólnoustrojowa.

W ramach inwestycji zakupiono również niezbędny nowoczesny sprzęt rehabilitacyjny, umożliwiający pełny zakres świadczonych usług m.in. wózki inwalidzkie samodzielnie napędzane przez chorego, łóżko do drenażu, stanowiska do tlenoterapii, kardiomonitory i pulsoksymetry, instalację przywoławczą w każdym pomieszczeniu, nebulizator, system do treningów monitorowanych i wyposażenie do treningów interwałowych.

Inwestycja objęła przebudowę części pomieszczeń I piętra budynku „A”, gdzie do tej pory był oddział łóżkowy Rehabilitacji oraz przebudowę części pomieszczeń II piętra budynku „B” szpitala, gdzie zlokalizowany był Dzienny Oddział Rehabilitacji z Zakładem Rehabilitacji.

Obydwie strefy połączyło nowe rozwiązanie komunikacyjne - pomiędzy budynkami powstała tzw. przewiązka, bezpośrednio łącząca pomieszczenia ośrodka rehabilitacji.

Gruntowna przebudowa i rozbudowa tego obiektu pozwoliła stworzyć miejsce niezwykle nowoczesne, umożliwiające pacjentom rehabilitację w komfortowej, przyjaznej przestrzeni, z dostępem do wysoko specjalistycznego sprzętu, w tym także najnowszych zdobyczy techniki. Dzięki tej inwestycji zwiększyła się dostępność i jakość zabiegów oraz technik, na które jest zapotrzebowanie, a które dotychczas nie były stosowane w szpitalu

Józef Gawron, wicemarszałek Małopolski

– mówi wicemarszałek Józef Gawron.

 Skuteczna rehabilitacja to szansa na szybszy powrót do zdrowia i funkcjonowania w codziennym życiu, a nowoczesny sprzęt i komfortowe warunki zdecydowanie sprzyjają procesowi powrotu do sprawności. Inwestycja, którą tu zrealizowano, przełoży się z jednej strony na większy komfort pacjentów, z drugiej – ułatwi pracę personelu szpitala

Marta Malec-Lech z zarządu województwa

– dodaje Marta Malec-Lech z zarządu województwa.

Warto dodać, że Szpital św. Łukasza przyjmuje pacjentów nie tylko z terenu Tarnowa oraz powiatu tarnowskiego, ale również z powiatów dąbrowskiego, brzeskiego, bocheńskiego i terenów należących do woj. podkarpackiego tj. Dębicy, Mielca i Jasła. Łącznie jest to około 500 tys. mieszkańców.

Projekt pn. "Poprawa dostępności jakości i efektywności rehabilitacji pocovidowej poprzez poszerzenie powierzchni i zakresu świadczeń rehabilitacyjnych w Szpitalu Wojewódzkim im. Św. Łukasza SP ZOZ w Tarnowie" został dofinansowany ze środków w Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa 14 REACT-EU dla Zdrowia i Gospodarki w Małopolsce, Działanie 14.1 REACT-EU dla zdrowia z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.