Fundusze Europejskie na rozwój usług społecznych

Opublikowano: 18.04.2024

Opieka nad osobami potrzebującymi wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, usługi w zakresie rozwoju mieszkalnictwa treningowego i wspomaganego oraz usługi w zakresie interwencji kryzysowej. Trwa nabór wniosków o unijne dofinansowanie dla inicjatyw skierowanych do najbardziej potrzebujących mieszkańców naszego regionu. Na wnioskodawców czeka prawie 39 mln zł.

Kto może złożyć wniosek?

O wsparcie mogą ubiegać się przedsiębiorstwa, podmioty administracji publicznej, przedsiębiorstwa realizujące cele publiczne, instytucje wspierające biznes oraz instytucje ochrony zdrowia. Wnioskodawcami mogą być także organizacje społeczne i związki wyznaniowe, instytucje nauki i edukacji, partnerzy społeczni, partnerstwa i służby publiczne. Na ile mogą liczyć wnioskodawcy? Minimalna i maksymalna wartość wydatków kwalifikowalnych w projekcie nie zostały określone. Z dotacji unijnej Wnioskodawca pokryje maksymalnie 85% wydatków kwalifikowalnych. Środki krajowe to możliwość pozyskania kolejnych 10%, a wymagany wkład własny stanowić będzie 5%.

Typ projektu C. Usługi zgodne z zasadą deinstytucjonalizacji, w zakresie zapewnienia opieki osobom potrzebującym wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, w tym ze względu na wiek lub usługi w zakresie wsparcia opiekunów nieformalnych – jakie działania?

Na dofinansowanie mogą liczyć projekty zakładające wsparcie tworzenia lub działalności placówek zapewniających dzienną opiekę dla osób potrzebujących, w tym: usługi opiekuńczo-pielęgnacyjne, usługi terapeutyczne oraz usługi wspomagające. Ponadto szereg działań zostanie skierowanych do opiekunów faktycznych (nieformalnych), którzy na co dzień zajmują się osobami potrzebującymi wsparcia. Dofinansowanie będą mogły uzyskać centra wsparcia opiekunów oferujące co najmniej działania edukacyjno-doradcze, działania zwiększające dostęp do informacji na temat możliwości wsparcia czy uzyskania świadczeń, a także działania informacyjno-edukacyjne kierowane do kadr, zwłaszcza służby zdrowia i pomocy społecznej. Pojawi się także opieka wytchnieniowa, ułatwienia w dostępie do sprzętu pielęgnacyjnego, rehabilitacyjnego i medycznego oraz wsparcie w trybie pilnym osób wymagających – po pobycie w szpitalu - opieki w miejscu zamieszkania, w tym pomoc dla ich opiekunów.

Typ projektu D. Usługi w zakresie rozwoju mieszkalnictwa treningowego i wspomaganego – jakie działania?

Na wsparcie z unijnych dotacji będą mogły liczyć działania służące poprawie dostępu do mieszkań treningowych i wspomaganych poprzez tworzenie miejsc w nowoutworzonych lub istniejących mieszkaniach. Podopieczni będą mogli korzystać z usług wspierających zarówno pobyt w mieszkaniu, jak i aktywność. Usługi te to m.in. trening samodzielności, praca socjalna, poradnictwo specjalistyczne, integracja ze społecznością lokalną.

Typ projektu E. Usługi w zakresie interwencji kryzysowej – jakie działania?

Na wsparcie rozwoju będą mogły liczyć zarówno nowe, jak i już istniejące ośrodki interwencji kryzysowej. Zakres usług powinien obejmować m.in.: diagnozę stanu klienta i stopnia zagrożenia jego równowagi psychicznej, zdrowia i życia; całodobowe, natychmiastowe udzielenie specjalistycznej, interdyscyplinarnej pomocy w celu przywrócenia równowagi psychospołecznej oraz działania służące wzmacnianiu i wspieraniu klientów.

Typy projektów C, D i E mogą być łączone.

Termin i miejsce składania wniosków

Wnioski można składać do 5 czerwca br. do godz. 15:00 w systemie elektronicznym IGA.