- Strona główna
- Aktualności
- Małopolska liderem Regionalnego Programu Operacyjnego
Wykorzystanie Funduszy Europejskich (FE), Krajowego Planu Odbudowy (KPO), Społecznego Funduszu Klimatycznego oraz zmian w dochodach w kontekście ustawy o samorządzie województwa były tematem rozmów z udziałem ministrów Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz i Tomasza Siemoniaka z marszałkami województw. Małopolskę reprezentowała Iwona Gibas z zarządu województwa.
W Warszawie dyskutowano o wdrażaniu KPO, dedykowanego wyłącznie samorządom lokalnym. Obecnie trwają nabory dotyczące inwestycji w energooszczędne budownictwo mieszkaniowe dla gospodarstw domowych i średnich i niskich dochodach, wsparcia programów dofinansowania miejsc opieki nad dziećmi do trzech lat, zwiększenia efektywności energetycznej obiektów lokalnej aktywności społecznej, inwestycji na rzecz zielonej transformacji miast oraz wdrażania reformy planowania i zagospodarowania przestrzennego. W najbliższych miesiącach ogłoszone zostaną nabory na projekty z zakresu zrównoważonej gospodarki wodnościekowej, zwiększenia potencjału gospodarki wodnej na obszarach wiejskich oraz rozwoju opieki długoterminowej, poprzez modernizację infrastruktury podmiotów leczniczych na poziomie powiatowym.
Warto podkreślić, że Małopolska jest jednym z regionów, którym udało się w pełni wykorzystać środki z Regionalnego Programu Operacyjnego w latach 2014-2020, zarówno w podstawowej części jak i w części pochodzącej z instrumentu REACT EU. Wdrażanie programu Funduszy Europejskich w Małopolsce na lata 2021-2027 również zostało ocenione pozytywnie, szczególnie biorąc pod uwagę relatywnie niewielki okres czasu, jaki upłynął od uruchomienia wdrażania, oraz to że FE są jednym z najbardziej rozbudowanych tematycznie i finansowo programów regionalnych
- zauważyła Iwona Gibas z zarządu województwa.
W Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) omówiono wdrażanie programów i stwierdzono, że jest ono tym skuteczniejsze, im skuteczniejsi są wnioskodawcy. Wybory samorządowe powołały nowych włodarzy w wielu gminach w całej Polsce. MFiPR zapowiedziało w najbliższych miesiącach szereg szkoleń, aby ułatwić podejmowanie decyzji o angażowaniu się w realizację projektów finansowanych ze środków europejskich.
Jednym z omawianych wątków była prezydencja Polski w Radzie Unii Europejskiej, w pierwszym półroczu 2025 roku. Konferencję pod roboczym tytułem „Wpływ polityki spójności na realizację celów UE” zaplanowano w Krakowie, w trzeciej dekadzie stycznia przyszłego roku. W programie znalazła się dyskusja o roli samorządów we wdrażaniu polityki spójności, szczególnie w kontekście prac nad założeniami dotyczącymi zakresu, poziomu i systemu wdrażania środków europejskich po roku 2027.
Szczegółów należy szukać na stronie www.kpo.gov.pl