- Strona główna
- Aktualności
- Małopolska stawia na kształcenie zawodowe
Zarząd Województwa Małopolskiego przyjął do realizacji projekt pn. „Zawodowa Małopolska”. Na przedsięwzięcie o znaczeniu strategicznym przeznaczono dofinansowanie ponad 14 mln zł. Dzięki Funduszom Europejskim po raz kolejny uda się wzmocnić jakość ofert szkół zawodowych w naszym regionie.
Kolejna odsłona lepszego przygotowania do zawodu
Głównym celem projektu współfinansowanego ze środków unijnych jest wsparcie i koordynacja polityki edukacyjnej regionu w zakresie kształcenia zawodowego. Szczególny nacisk położony jest na budowanie współpracy pomiędzy sektorem przedsiębiorczości a sektorem szkolnictwa zawodowego. Uczniom ma ona ułatwić zdobywanie kwalifikacji i doświadczeń zawodowych, a przedsiębiorcom pozyskiwanie pracowników lepiej przygotowanych do zawodu.
Wsparciem w ramach projektu zostaną objęte szkoły i placówki kształcenia zawodowego z branży opieki zdrowotnej, pomocy społecznej oraz turystyczno-gastronomiczno-hotelarskiej, dla których organem prowadzącym jest Województwo Małopolskie. Z planowanych działań skorzystają również wychowankowie Małopolskich Ośrodków Wychowawczych oraz Małopolskich Ośrodków Socjoterapii.
Na co wsparcie?
- Działania informacyjne, działania na rzecz rozwoju współpracy między szkołami a środowiskiem pracodawców, spotkania i warsztaty, konkurs „RegioSkills Małopolska”, Festiwal Zawodów.
- Działania dla uczniów z zakresu rozwoju nowych technologii/innowacji/nauki w kształceniu zawodowym realizowane przez Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon. Zajęcia praktyczne będą realizowane w wyposażonych odpowiednio laboratoriach i pracowniach. Wykłady będą poruszały tematykę bezpośrednio związaną z wybranymi branżami, a ich zakres będzie wykraczał poza podstawę programową.
- Działania kierowane do szkół prowadzonych przez Województwo Małopolskie z branży opieki zdrowotnej i pomocy społecznej oraz branży hotelarsko-gastronomiczno-turystycznej. Uczniowie będą mogli skorzystać z odpowiednich kursów zawodowych wzmacniając swoje kompetencje. Będą organizowane staże wraz z wypłatą stypendium. Pracownie zawodowe zyskają niezbędny sprzęt i wyposażenie.
- Działania na rzecz wsparcia wychowanków ośrodków: Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Mszanie Dolnej, Zespołu Placówek Edukacyjno-Opiekuńczo-Wychowawczych w Wielkich Drogach oraz Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Wielkich Drogach prowadzonych przez Województwo Małopolskie; Zespołu Placówek Resocjalizacyjno-Socjoterapeutycznych Krakowie prowadzonego przez Gminę Miejską Kraków; Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Łysej Górze prowadzonego przez Powiat Brzeski oraz Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Tarnowie prowadzonego przez Fundację Generation Bridge. Zostanie zapewnione wsparcie psychologiczno-pedagogiczne, doradztwo edukacyjno-zawodowe, warsztaty aktywnej obecności w edukacji oraz na rynku pracy i/lub przedsiębiorczości, a także kursy wyrównawcze.
Kto skorzysta?
Z projektu skorzystają Małopolanie, a w szczególności: uczniowie, nauczyciele i kadra zarządzająca szkół prowadzonych przez Województwo Małopolskie, przedsiębiorcy oraz wychowankowie wybranych ośrodków wychowawczych i socjoterapeutycznych.
Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce przynosi efekty
Kształcenie zawodowe od lat stanowi obszar priorytetowy w naszym regionie. W latach 2014-2020 na koordynację rozwoju kształcenia zawodowego Zarząd Województwa Małopolskiego przeznaczył ponad 56 mln zł. Centra Kompetencji Zawodowych, Festiwal Zawodów oraz Małopolska chmura edukacyjna to konkretne działania, z których mogli skorzystać uczniowie oraz nauczyciele szkół zawodowych. 3,3 tys. osób uczestniczyło w pozaszkolnych formach kształcenia, 1,3 tys. uczniów w stażach i praktykach u pracodawcy, zaś 440 nauczycieli kształcenia zawodowego oraz instruktorów praktycznej nauki zawodu skorzystał z oferty projektu. Dzięki Funduszom Europejskim udało się także doposażyć w niezbędny sprzęt i materiały dydaktyczne 115 szkół i placówek kształcenia zawodowego. A to jeszcze nie koniec! Przed nami właśnie nowe rozdanie!
Realizatorem nowego projektu jest Województwo Małopolskie - Departament Edukacji UMWM.