- Strona główna
- Aktualności
- Promesy na prawie 35 mln zł
Ważne inwestycje w powiatach miechowskim i olkuskim otrzymały wsparcie Funduszy Europejskich. Modernizacja oczyszczalni ścieków i budowa kanalizacji sanitarnej pozwolą w przyszłości na ograniczenia strat wody, lepsze działanie wodociągów i wymianę urządzeń z energochłonnych na energooszczędne.
Promesy na modernizację oczyszczalni ścieków w Bukownie, wdrożenie systemu monitorowania i sterowania siecią kanalizacyjną Bukowno – Bolesław, zakup pojazdu wyposażonego w urządzenie do wykrywania nieszczelności sieci wodociągowej oraz nadzór inwestorski, otrzymali beneficjenci programów Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021–2027 oraz Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014–2020. Promesy wręczyła Iwona Gibas z zarządu województwa.
Będzie komora fermentacyjna do produkcji biogazu
W olkuskich wodociągach pojawili się udziałowcy spółki, Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza, Marcin Cockiewicz, burmistrz Bukowna, Krzysztof Dudziński, wójt Bolesławia oraz Ewa Burakowska, przewodnicząca rady nadzorczej spółki. Wartość projektu – obejmującego cztery zadania inwestycyjne - wynosi ponad 50 mln zł, przy maksymalnej kwocie dofinansowania prawie 35 mln zł. W Bukownie przewidziano budowę nowych obiektów w oczyszczalni ścieków, przebudowę i remont istniejących wraz z ich włączeniem w nowy układ technologiczny. Prace obejmą rozbiórkę części istniejących obiektów oraz wykonanie infrastruktury technicznej. W ramach węzła osadowego planuje się budowę komory fermentacyjnej do produkcji biogazu, wykorzystywanego do wytwarzania ciepła na potrzeby własne. Wydajność oczyszczalni zwiększy się do 12 507 RLM (Równoważna Liczba Mieszkańców - określa wskaźnik pięciodobowego biochemicznego zapotrzebowania na tlen w ilości 60 g tlenu na dobę), a jej przepustowość do ponad 1334 metrów sześciennych na dobę.
Wdrożenie systemu monitorowania i sterowania siecią kanalizacyjną na obszarze aglomeracji Bukowno – Bolesław polega na włączeniu do układu SCADY sterowni modernizowanej oczyszczalni, z przepompowni ścieków zasilających oczyszczalnię. Pozwoli to na poprawnej pracy układu oczyszczania ścieków na planowany zwiększony ich przypływ. Przewidziano zakup pojazdu wyposażonego w sprzęt do lokalizacji awarii tj. korelator, logery szumów, magnetometry, lokalizatory. Urządzenie pozwoli na wykrywanie nieszczelności sieci wodociągowej i ograniczenia strat wody.
W Miechowie przekazano promesę na budowę kanalizacji sanitarnej w miejskiej aglomeracji, poprawę gospodarki osadowej i biogazowo – energetycznej, zwiększenie efektywności dostawy wody poprzez budowę magistrali, łączącej ujęcie Biskupice ze zbiornikami Góra Komorowska.
W spotkaniu wzięli udział Paweł Wilk, prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Miechowie oraz Andrzej Banaśkiewicz, zastępca burmistrza Miechowa.
Rozbudowa wodociągu w Miechowie z włączeniem ujęcia w Biskupicach
Projekt obejmuje zakup kompletnej instalacji do termicznego przekształcania osadów ściekowych wraz z modernizacją szaf sterowniczych oraz systemem SCADA w związku z wdrożeniem nowych sekcji technologicznych, zakup i montaż instalacji wody popłucznej do procesu odwadniania osadu, zakup ładowarki do przewozu i przeładunku środka poprawiającego właściwości gleby. Wymienione zostaną najbardziej energochłonnych urządzeń na energooszczędne. Zakupione będą dmuchawy napowietrzające do wstępnych komór fermentacji WKFz, pompy ślimakowe i wirowe. Wszystko po to, by zwiększyć efektywność dostaw wody (budowa magistrali), rozbudować wodociąg Miechowa z włączeniem ujęcia Biskupice, opracować dokumentację projektową a następnie zbudować sieć kanalizacji sanitarnej w rejonie ulic Piłsudskiego, Spacerowej, Ogrodowej w Miechowie.