Małopolska Zachodnia – lepsze warunki dla edukacji zawodowej

Opublikowano: 25.09.2024

Inwestycje w rozwój infrastruktury edukacji zawodowej, wzmocnienie oferty uczelni, szkół i placówek prowadzących kształcenie zawodowe. Dzięki Funduszom Europejskim Małopolska Zachodnia zyska odpowiednio wyposażone pracownie do nauki zawodu, a studenci i uczniowie będą mogli rozwijać swoje umiejętności i kompetencje potrzebne na regionalnym rynku pracy.

Zarząd Województwa Małopolskiego podjął uchwałę dotyczącą uruchomienia naboru wniosków związanych ze wsparciem szkół i placówek edukacyjnych w powiatach: chrzanowskim, olkuskim, oświęcimskim i wadowickim. Na wnioskodawców czeka ponad 71 mln zł z Funduszu na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji.

Kto może złożyć wniosek?

O dofinansowanie mogą ubiegać się podmioty administracji publicznej, instytucje nauki i edukacji, instytucje ochrony zdrowia, instytucje wspierające biznes oraz organizacje społeczne i związki wyznaniowe. Wnioskodawcami mogą być także partnerzy społeczni, przedsiębiorstwa i przedsiębiorstwa realizujące cele publiczne.

Warto pamiętać, że wnioskodawcą lub partnerem obowiązkowo jest organ prowadzący szkoły lub placówki oświatowe, a w przypadku wsparcia uczelni zawodowych – obowiązkowo uczelnia. Co ważne, wnioskodawca w okresie realizacji projektu prowadzi biuro projektu (siedzibę, filię, delegaturę, oddział) na terenie Małopolski Zachodniej, w celu udostępnienia pełnej dokumentacji przedsięwzięcia oraz zapewnienia uczestnikom możliwości osobistego kontaktu z kadrą projektu.

Na ile mogą liczyć wnioskodawcy?

Z dotacji wnioskodawca pokryje maksymalnie 90% wydatków kwalifikowalnych. Wymagany wkład własny stanowić będzie 10%.

Jakie działania?

Na dofinansowanie mogą liczyć projekty, w których zostanie przeprowadzona rozbudowa, przebudowa istniejących obiektów szkół, placówek, uczelni zawodowych (z wyłączeniem budowy nowych budynków), zakup niezbędnego sprzętu i wyposażenia, zapewnienie dostępności dla osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi wraz z zakupem specjalistycznego sprzętu dla edukacji włączającej.

Dotację uzyskają projekty, które obowiązkowo zakładają realizację kursów/zajęć prowadzących do uzyskania uprawnień i kwalifikacji zawodowych oraz współpracę ze środowiskiem pracodawców, w szczególności kształcenie praktyczne w miejscu pracy tj. staże uczniowskie.

Ważne jest, by projekty były nakierowane na rozwój kształcenia zawodowego w branżach kluczowych dla rynku pracy w skali regionu i całego województwa, ze szczególnym uwzględnieniem transformacji Małopolski Zachodniej w kierunku cyfrowej i zielonej gospodarki.

Termin i miejsce składania wniosków

Wnioski będzie można składać od 25 września do 13 listopada br. do godz. 15.00 w systemie elektronicznym IGA.

Gdzie szukać informacji?

Regulamin naboru wraz z załącznikami, jak również kontakt telefoniczny do organizatora oraz do Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich, można znaleźć na stronie internetowej programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027.