- Strona główna
- Aktualności
- Eksperymenty i innowacje - małopolscy uczniowie skorzystają z zajęć w instytucjach popularyzujących naukę
Eksperymenty i innowacje - małopolscy uczniowie skorzystają z zajęć w instytucjach popularyzujących naukę
Opublikowano: 09.10.2024
Popularyzacja innowacji i zainteresowania naukami ścisłymi wśród uczniów oraz rozwój ich kreatywności i umiejętności poznawczych to jeden z celów tego działania. Fundusze Europejskie wychodzą naprzeciw współczesnym trendom i także wśród najmłodszych stawiają na multidyscyplinarne podejście. Rusza nabór wniosków, na pomysłodawców czeka ponad 27 mln zł.
Zarząd Województwa Małopolskiego podjął uchwałę dotyczącą uruchomienia naboru wniosków związanych z promowaniem nowoczesnych metod uczenia się wśród uczniów i nauczania przez kadrę szkół i placówek systemu oświaty.
Kto może złożyć wniosek?
O dofinansowanie mogą ubiegać się:
- podmioty administracji publicznej,
- instytucje nauki i edukacji,
- instytucje wspierające biznes,
- organizacje społeczne i związki wyznaniowe,
- partnerzy społeczni,
- przedsiębiorstwa,
- przedsiębiorstwa realizujące cele publiczne,
- służby publiczne.
Warto mieć na uwadze, że oferta edukacyjna dla szkół i placówek oświatowych może być tworzona wyłącznie przez małopolskie instytucje popularyzujące naukę i innowacje (np. typu fablab, centra popularyzujące wiedzę i naukę).
Jakie działania?
Celem projektu powinna być popularyzacja innowacji i zainteresowania naukami ścisłymi z zakresu STEAM wśród uczniów oraz rozwój ich kreatywności i samodzielności poznawczej. STEAM to interdyscyplinarna metoda nauki łącząca pięć kluczowych dyscyplin: naukę, technologię, inżynierię, sztukę oraz matematykę.
W ramach projektu możliwe będzie także wsparcie kadry w zakresie m.in. pracy z uczniami metodami aktywnymi z wykorzystaniem eksperymentu.
Oferta edukacyjna musi być ukierunkowana na rozwój u uczniów kompetencji kluczowych lub umiejętności przekrojowych. Powinna być także związana z dotychczasowym profilem instytucji, wpisując się w jej codzienną działalność.
Na ile mogą liczyć wnioskodawcy?
Z dotacji wnioskodawca pokryje maksymalnie 90% wydatków kwalifikowalnych, w tym: dofinansowanie unijne wyniesie 85%, a budżet państwa 5%. Wymagany wkład własny stanowić będzie 10%.
Termin i miejsce składania wniosków
Wnioski będzie można składać od 9 października do 27 listopada br. do godz. 15.00 w systemie elektronicznym IGA.
Gdzie szukać informacji?
Nabór wniosków jest organizowany za pośrednictwem Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości. Regulamin naboru wraz z załącznikami można znaleźć TUTAJ.