- Strona główna
- Aktualności
- Blisko 1 mld złotych na pożyczki dla małopolskich przedsiębiorców i mieszkańców
Blisko 1 mld złotych na pożyczki dla małopolskich przedsiębiorców i mieszkańców
Opublikowano: 13.11.2024
W Tarnowie odbyła się konferencja prasowa dotycząca uruchomienia w Małopolsce dofinansowanych z Funduszy Europejskich dwóch pierwszych produktów pożyczkowych z perspektywy 2021-2027: pożyczek rozwojowych dla firm i pożyczek dla mieszkańców na inwestycje w odnawialne źródła energii (OZE). Łącznie na ten cel Województwo Małopolskie przeznaczy blisko 1 mld złotych.
W konferencji wzięli udział członek zarządu województwa małopolskiego Marta Malec-Lech, przedstawiciel Komisji Europejskiej Matthieu Hornung , dyrektor Banku Gospodarstwa Krajowego Anna Gajewska oraz przedstawiciele Partnerów Finansujących – prezes Fundacji Rozwoju Regionu Rabka (FRRR) Maciej Kopytek i prezes Tarnowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego (TARR) Sławomir Pater.
Samorząd województwa małopolskiego chce wesprzeć mieszkańców, instytucje samorządu terytorialnego i firmy w ograniczaniu kosztów utrzymania, kosztów mediów, kosztów energii cieplnej czy elektrycznej. Nikogo nie trzeba już przekonywać jak ważny jest zrównoważony rozwój i ochrona środowiska, jako urząd marszałkowski chcemy wyjść temu naprzeciw
- mówi Marta Malec-Lech z zarządu województwa.
W perspektywie UE 2021-27 Bank Gospodarstwa Krajowego odpowiada za dystrybucję ok. 1 mld zł na pożyczki rozwojowe dla przedsiębiorstw, pożyczki na poprawę efektywności energetycznej (tzw. OZE) dla przedsiębiorców, na budynki użyteczności publicznej, mieszkalnictwo oraz dla mieszkańców Małopolski. Umowę w tej sprawie podpisano 21 grudnia 2023 r.
Dziękuję za zaproszenie Komisji Europejskiej na inaugurację tych dwóch pierwszych pożyczek. Unijne instrumenty finansowe mogą czasem wydawać się nieco abstrakcyjne, ale w tym miejscu mówimy o pożyczkach, które mają konkretne, „namacalne” skutki w terenie i które przyczynią się do zwalczania zbyt wysokich cen energii, a tym samym ryzyka inflacji, w perspektywie długoterminowej
- mówi Matthieu Hornung z Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej, opiekun Małopolski w Komisji Europejskiej.
Docelowo dzięki unijnemu dofinansowaniu planuje się 75 tys. MWh/rok zaoszczędzonej energii (cieplnej + elektrycznej), 1 740 nowych jednostek OZE o łącznej mocy 137 MW, 700 pożyczek o łącznej wartości ok. 900 mln zł oraz 266 budynków bardziej efektywnych energetycznie.
Szczegółowe informacje o pożyczkach znajdują się na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego – Beneficjenta Programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027.