- Strona główna
- Aktualności
- Informacja odnośnie konieczności zapewnienia przez Instytucje Zamawiające w dokumentacji przetargowej zapisów zgodnych z wymogami Dyrektyw UE.
Informacja odnośnie konieczności zapewnienia przez Instytucje Zamawiające w dokumentacji przetargowej zapisów zgodnych z wymogami Dyrektyw UE.
Opublikowano: 15.11.2024
Audytorzy Komisji Europejskiej skierowali do Instytucji Zarządzającej FEM zalecenie dotyczące zapewnienia pełni zgodności specyfikacji warunków zamówienia z wymogami dyrektyw Unii Europejskiej w sprawie zamówień publicznych, a także, by zaprzestano stosowania ogólnego sformułowania dotyczącego równoważnych rozwiązań na początku specyfikacji technicznej, ponieważ wymogi określone w dyrektywie Unii Europejskiej jednoznacznie wskazują, że zwrot „lub równoważne” musi towarzyszyć każdemu odniesieniu.
Art. 42 ust. 3 lit. b) Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/24/UE z dnia 26.02 2014 r. w sprawie zamówień publicznych, uchylająca dyrektywę 2004/18/WE stanowi, że każde odniesienie do norm w dokumentacji zamówienia publicznego należy opatrywać słowami „lub równoważne”. Obowiązek ten ma zastosowanie do wszystkich rodzajów norm, do których instytucja zamawiająca odnosi się w specyfikacjach technicznych lub jakiejkolwiek innej dokumentacji przetargowej. Przepisy prawa krajowego, a mianowicie art. 101 ust. 4 polskiej ustawy Prawo zamówień publicznych (Dz.U.2023.0.1605), wymagają, aby przy opisywaniu przedmiotu zamówienia poprzez odniesienie do norm, ocen technicznych i systemów referencji technicznych zamawiający wskazał, że dopuszcza rozwiązania równoważne opisywanym przy użyciu słów „lub równoważne”.
IZ FEM informuje, że w przypadku, gdy Instytucja Zamawiająca wyraźnie dopuściła rozwiązania równoważne w drodze ogólnego zastrzeżenia prawnego, Audytorzy Komisji Europejskiej uznali to za czynnik łagodzący i traktowali jako formalne naruszenie bez konsekwencji finansowych dla budżetu UE.
Natomiast w sytuacji, gdy specyfikacja techniczna zawierała odniesienia do norm lub przepisów krajowych, ale nie zawierała nawet ogólnego sformułowania dopuszczającego rozwiązania równoważne, które obejmowałyby wszystkie te odniesienia, Audytorzy Komisji Europejskiej ustalili wydatki niekwalifikowane z zastosowaniem wskaźnika procentowego wynikającego z decyzji Komisji ustanawiającej wytyczne dotyczące określania korekt finansowych w odniesieniu do wydatków finansowanych przez Unię w przypadku nieprzestrzegania obowiązujących przepisów dotyczących zamówień publicznych (С(2019) 3452 z dnia 14 maja 2019 r.)