Tytuł „Dworca Roku 2024” trafił do Zakopanego

Opublikowano: 15.11.2024

Jury siódmej edycji konkursu organizowanego przez Fundację ProKolej doceniło przemianę, jaką z pomocą Funduszy Europejskich przeszedł zakopiański dworzec.

Kolej na zmianę

Tytuł „Dworzec Roku” przyznawany jest obiektom, które harmonijnie łączą walory architektoniczne i estetyczne z funkcjonalnością przestrzeni i wysoką jakością obsługi pasażerów. Do tegorocznej edycji konkursu wpłynęło 128 zgłoszeń z 16 województw, z których wyłoniono finałową siódemkę. Nagrodę główną otrzymał Dworzec w Zakopanem, nagroda publiczności trafiła do Dąbrowy Górniczej.

Stylowa i funkcjonalna wizytówka miasta pod Giewontem

Zakopiańska stacja kolejowa powstała w 1899 r. dzięki staraniom hrabiego Władysława Zamoyskiego, inicjatora i fundatora budowy kolei do stolicy Tatr. Nieremontowana przez dziesięciolecia, dzięki Funduszom Europejskim zyskała szansę na powrót do dawnej świetności w nowoczesnej, atrakcyjnej wizualnie i funkcjonalnie odsłonie.

Modernizacja zabytkowego budynku i jego otoczenia, w tym m.in. budowa wielopoziomowego parkingu (Park&Ride), pozwoliły stworzyć wielofunkcyjną przestrzeń tworzącą Zakopiańskie Centrum Komunikacyjne, służące pasażerom podróżującym różnymi rodzajami komunikacji zbiorowej. Oprócz typowych dla dworca wnętrz: kas, poczekalni, powstały tu również multimedialna biblioteka czy restauracja, a swoją siedzibę ma Zakopiańskie Centrum Kultury z punktem informacji turystycznej. Wszystko to w ciekawej, awangardowej, łączącej styl retro z nowoczesnym umeblowaniem aranżacji, która nieco odbiega od standardów przyjętych dla tego typu obiektów, a przywodzi na myśl eleganckie wnętrze hotelowe. Klimat tego miejsca pozwala pasażerom, turystom licznie odwiedzającym Zakopane przyjemnie, wygodnie i komfortowo spędzić czas oczekiwania i załatwić sprawy związane z podróżą.

Tradycja i nowoczesność

Twórcy koncepcji przebudowy nie zapomnieli o historii dworca, do której nawiązuje kolorystyka butelkowej zieleni i drewniane krokwie w hali dworca, a na zewnątrz - wielkoformatowe, czarno-białe fotografie budynku stacji sprzed niemal stu lat, będące tłem wykonanych z drewna przystanków autobusowych oraz witający podróżnych w bramie wejściowej na perony legendarny neon „Zakopane”.

Realizacja projektu pozwoliła stworzyć przyjazne i doskonale spełniające swoją rolę miejsce, którym Zakopane może się pochwalić, i które jest obiecującym początkiem atrakcji turystycznych, jakie ma do zaoferowania.