- Strona główna
- Nabory
- 6.20 Wsparcie społeczności romskiej
6.20 Wsparcie społeczności romskiej
Zarząd Województwa Małopolskiego jako Instytucja Zarządzająca programem Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027, za pośrednictwem Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie jako Instytucji Pośredniczącej, ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie projektów w ramach Priorytetu 6, Działanie 6.20 Wsparcie społeczności romskiej, typ projektu A: Kompleksowe działania na rzecz poprawy wykształcenia i zatrudnienia członków społeczności romskiej, działania na rzecz likwidacji barier.
Spis treści
Szczegóły naboru
Dla kogo
- administracja publiczna
- instytucje nauki i edukacji
- instytucje ochrony zdrowia
- instytucje wspierające biznes
- organizacje społeczne i związki wyznaniowe
- partnerstwa
- partnerzy społeczni
- przedsiębiorstwa
- przedsiębiorstwa realizujące cele publiczne
- służby publiczne
Odbiorcami wsparcia są osoby należące do społeczności romskiej, w tym dzieci, zamieszkujące na terenie województwa małopolskiego, a także otoczenie społeczności romskiej (w tym zakresie, w jakim to jest niezbędne dla wsparcia członków społeczności romskiej objętych wsparciem w ramach projektu).
W ramach projektu wsparciem w pierwszej kolejności należy objąć następujące osoby:
a) doświadczające wielokrotnego wykluczenia społecznego rozumianego jako wykluczenie z powodu więcej niż jednej z przesłanek kwalifikujących je do wsparcia w projekcie, o których mowa w pkt 1, lub spełniające więcej niż jedną przesłankę określoną w art. 7 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej;
b) o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności;
c) z niepełnosprawnością sprzężoną, osoby z chorobami psychicznymi, osoby z niepełnosprawnością intelektualną i osoby z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi (w rozumieniu zgodnym z Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD10);
d) korzystające z programu FE PŻ;
e) opuszczające placówki opieki instytucjonalnej;
f) wykluczone komunikacyjnie;
g) osoby, które opuściły jednostki penitencjarne w terminie ostatnich 12 miesięcy.
Rodzaj pomocy
- konkurencyjny
Na co
Aktywizacja społeczna i zwalczanie ubóstwa
Nauka i edukacja
Rynek pracy i osoby bezrobotne
Realizowane projekty powinny charakteryzować się kompleksowością wparcia, adekwatnie do wyników diagnozy. Obowiązkowo powinny obejmować obszar aktywizacji społecznej, zawodowej i edukacyjnej.
Kompleksowość wsparcia oznacza, że w ramach projektu realizowane jest wsparcie dostosowane do indywidualnych potrzeb uczestnika jak również w odniesieniu do przeprowadzonej diagnozy, obejmujące minimum dwie formy wsparcia.
Każdy uczestnik powinien otrzymać wsparcie w co najmniej dwóch z trzech wymienionych obszarów aktywizacji: społecznej, zawodowej, edukacyjnej.
Wsparcie integracyjne zaplanowane w projektach powinno być ukierunkowane na likwidację barier w zakresie edukacji, kształcenia, poprzez podniesienie postaw prozatrudnieniowych, wyrównanie deficytów wychowawczych, komunikacyjnych i językowych, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb kobiet romskich, w poszanowaniu ich tradycji i dziedzictwa kulturowego przy zaangażowaniu przedstawicieli środowiska.
W ramach aktywnej integracji będą realizowane następujące usługi o charakterze:
a) społecznym, których celem jest nabycie, przywrócenie lub wzmocnienie kompetencji społecznych, zaradności, samodzielności i aktywności społecznej poprzez np. pracę socjalną; poradnictwo prawne, rodzinne, psychologiczne, wolontariat, kursy i szkolenia służące rozwijaniu umiejętności i kompetencji społecznych, rozwój kompetencji obywatelskich.
b) edukacyjnym, których celem jest nabycie lub potwierdzenie kompetencji ogólnych lub zawodowych dostosowanych do potrzeb rynku pracy, prowadzące do uzyskania kwalifikacji (m.in. w ramach edukacji formalnej);
d) zawodowym, których celem jest pomoc w podjęciu decyzji dotyczącej wyboru lub zmiany zawodu, wyposażenie w kompetencje i kwalifikacje zawodowe oraz umiejętności pożądane na rynku pracy (poprzez m.in. udział w zajęciach w jednostkach reintegracyjnych, kursy i szkolenia zawodowe), pomoc w utrzymaniu zatrudnienia;
zdrowotnym (usługa nie jest obligatoryjna) , których celem jest wyeliminowanie lub złagodzenie barier zdrowotnych utrudniających funkcjonowanie w społeczeństwie lub powodujących oddalenie od rynku pracy ( z zastrzeżeniem, że finansowanie usług zdrowotnych jest możliwe w zakresie działań o charakterze diagnostycznym lub profilaktycznym z wyłączeniem finansowania leczenia). W realizowanych projektach istnieje możliwość realizacji działań wspierających aktywną integrację nakierowanych na poprawę warunków mieszkaniowych uczestników projektów (bez przekazywania im środków finansowych) oraz poprawę kompetencji w zakresie spędzania czasu wolnego i rekreacji oraz uczestnictwa w kulturze. Działania te mają charakter towarzyszący usługom aktywnej integracji. Działania mające na celu poprawę kompetencji w zakresie rekreacji i kultury będą kierowane głównie do dzieci oraz do dzieci i ich rodziców/opiekunów w celu wzmacniania więzi.
Realizowane projekty powinny skupiać się na działaniach motywujących do aktywności edukacyjnej i zawodowej.
Jak się ubiegać
Jakie dokumenty przygotować
- Wniosek o dofinansowanie projektu
- Oświadczenie o przestrzeganiu przepisów antydyskryminacyjnych – załącznik nr 9a, 9b do Regulaminu
Jak przygotować wniosek?
1. Zapoznaj się z kryteriami wyboru projektów – ich spełnienie jest kluczowe, aby móc ubiegać się o dofinansowanie.
2. Przeczytaj instrukcję wypełniania wniosku dla naboru – dzięki niej dowiesz się, jak przygotować wniosek.
...
Jak składać wniosek
Poprzez systemu IGA dostępny pod adresem https://iga.malopolska.pl – wniosek o dofinansowanie można złożyć tylko elektronicznie.
Przydatne wskazówki
- Zapoznaj się z kryteriami wyboru i instrukcją wypełniania wniosku dla tego naboru.
- Jeśli masz jakieś pytania skontaktuj się z Punktem Informacyjnym.
- Zapoznaj się ze Szczegółowym Opisem Priorytetów.
Dokumenty
Informacje dodatkowe
Finanse
Maksymalny procent dofinansowania
95%
Pula środków na nabór
4 695 127,48 PLN
Data naboru
Start
15.05.2025
Koniec
03.07.2025
Termin rozstrzygnięcia
Listopad 2025 r.
Instytucja przyjmująca wnioski o dofinansowanie
Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie
Plac Na Stawach 1
30-107 Kraków
Polska
30-107 Kraków
Polska
Osoba do kontaktu:
Sylwia Świstak
sylwia.swistak@wup-krakow.pl
Beata Harczuk
beata.harczuk@wup-krakow.pl
Gdzie szukać informacji?
FEMP.06.20-IP.02-043/25
15.05.2025