- Strona główna
- Nabory
- Działanie 6.21 Wsparcie usług społecznych w regionie (typ C, D, E)
Działanie 6.21 Wsparcie usług społecznych w regionie (typ C, D, E)
Zarząd Województwa Małopolskiego, jako Instytucja Zarządzająca programem Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027, za pośrednictwem Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości, jako Instytucji Pośredniczącej, ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie projektów w ramach Priorytetu 6, Działania 6.21 Wsparcie usług społecznych w regionie, typ C. Usługi zgodne z zasadą deinstytucjonalizacji, w zakresie zapewnienia opieki osobom potrzebującym wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, w tym ze względu na wiek lub usługi w zakresie wsparcia opiekunów nieformalnych, typ D. Usługi w zakresie rozwoju mieszkalnictwa treningowego i wspomaganego, typ E. Usługi w zakresie interwencji kryzysowej
Spis treści
Wyniki oceny
Lista projektów wybranych do dofinansowania - aktualizacja
Zarząd Województwa Małopolskiego, jako Instytucja Zarządzająca programem Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027, w dniu 23 grudnia 2024 r. Uchwałą Nr 2781/24 dokonał zmiany Uchwały Nr 2721/24 Zarządu Województwa Małopolskiego z dnia 17 grudnia 2024 r. w sprawie zatwierdzenia listy ocenionych projektów oraz wyboru projektów do dofinansowania w ramach konkursu nr w ramach konkursu nr FEMP.06.21-IP.01-028/24 w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027 w ramach Priorytetu 6. Fundusze europejskiej dla rynku pracy, edukacji i włączenia społecznego, Działanie 6.21 Wsparcie usług społecznych w regionie, Typ projektu C. Usługi zgodne z zasadą deinstytucjonalizacji, w zakresie zapewnienia opieki osobom potrzebującym wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, w tym ze względu na wiek lub usługi w zakresie wsparcia opiekunów nieformalnych, D. Usługi w zakresie rozwoju mieszkalnictwa treningowego i wspomaganego, E. Usługi w zakresie interwencji kryzysowej.
Zmiana polega na rozszerzeniu listy rankingowej o 14 dodatkowych projektów z listy rezerwowej. Łącznie rekomenduje się do dofinansowania 22 ocenionych pozytywnie projektów w ramach naboru o łącznej kwocie dofinansowania 86 700 614,19 PLN, zgodnie z listą stanowiącą Załącznik Nr 2 do niniejszej Uchwały.
440.61 KB
Obowiązujący od
24.12.2024
Lista projektów wybranych do dofinansowania
Zarząd Województwa Małopolskiego w dniu 17 grudnia 2024 roku Uchwałą nr 2721/24 zatwierdził Listę ocenionych projektów, z wyróżnieniem projektów wybranych do dofinansowania, w ramach konkursu nr FEMP.06.21-IP.01-028/24.
Wykorzystana kwota dofinansowania wynosi 34 188 997,15 PLN, alokacja przeznaczona na konkurs wynosi 38 726 919,94 PLN. Procent wykorzystania alokacji: 88,28%.
Szczegółowe informacje w zakresie dokumentów, które należy złożyć przed podpisaniem umowy o dofinansowanie projektu zostaną zawarte w piśmie do Wnioskodawców wskazanych na Liście ocenionych projektów, z wyróżnieniem projektów wybranych do dofinansowania, w ramach konkursu nr FEMP.06.21-IP.01-028/24.
531.13 KB
Obowiązujący od
18.12.2024
Komisją Oceny Projektów
292.95 KB
Obowiązujący od
18.12.2024
Lista projektów zakwalifikowanych do etapu negocjacji
Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości informuje o zakwalifikowaniu do etapu negocjacji projektów w naborze konkurencyjnym nr FEMP.06.21-IP.01-028/24 dla Działania 6.21 Wsparcie usług społecznych w regionie Typy projektów: C. Usługi zgodne z zasadą deinstytucjonalizacji, w zakresie zapewnienia opieki osobom potrzebującym wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, w tym ze względu na wiek lub usługi w zakresie wsparcia opiekunów nieformalnych, D. Usługi w zakresie rozwoju mieszkalnictwa treningowego i wspomaganego, E. Usługi w zakresie interwencji kryzysowej.
Zgodnie z Regulaminem wyboru projektów, do negocjacji zostają skierowane wszystkie projekty, które uzyskały pozytywną ocenę na etapie oceny formalno-merytorycznej.
439.69 KB
Obowiązujący od
09.10.2024
Lista złożonych wniosków
5 czerwca 2024 r. zakończył się nabór wniosków o dofinansowanie projektów złożonych w konkursie nr FEMP.06.21-IP.01-028/24 w ramach Działania 6.21 Wsparcie usług społecznych w regionie,
Typy projektów:
C. Usługi zgodne z zasadą deinstytucjonalizacji, w zakresie zapewnienia opieki osobom potrzebującym wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, w tym ze względu na wiek lub usługi w zakresie wsparcia opiekunów nieformalnych,
D. Usługi w zakresie rozwoju mieszkalnictwa treningowego i wspomaganego,
E. Usługi w zakresie interwencji kryzysowej.
Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości informuje, że w odpowiedzi na konkurs wpłynęło 56 wniosków o dofinansowanie projektu.
Kwota wnioskowanego dofinansowania w złożonych projektach wynosi 229 014 415,03 PLN, co stanowi 591% alokacji przewidzianej w ramach konkursu.
469.8 KB
Obowiązujący od
06.06.2024
Szczegóły naboru
Dla kogo
- administracja publiczna
- instytucje nauki i edukacji
- instytucje ochrony zdrowia
- instytucje wspierające biznes
- organizacje społeczne i związki wyznaniowe
- partnerstwa
- partnerzy społeczni
- przedsiębiorstwa
- przedsiębiorstwa realizujące cele publiczne
- służby publiczne
Sposób wyboru projektów
- konkurencyjny
Na co
- Aktywizacja społeczna i zwalczanie ubóstwa
Typ C:
Usługi zgodne z zasadą deinstytucjonalizacji, w zakresie zapewnienia opieki osobom potrzebującym wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, w tym ze względu na wiek lub usługi w zakresie wsparcia opiekunów nieformalnych:
- Wsparcie tworzenia lub działalności placówek zapewniających dzienną opiekę dla osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. Zakres usług świadczonych w placówce powinien obejmować co najmniej:
- usługi opiekuńczo-pielęgnacyjne obejmujące co najmniej: pobyt w miejscu spełniającym odpowiednie warunki lokalowe, pomoc w podstawowych czynnościach życiowych i opiekę higieniczną, ciepły posiłek i możliwość dowozu uczestników,
- usługi terapeutyczne obejmujące m.in. udział w terapii zajęciowej, udział w zajęciach podnoszących/utrzymujących sprawność psychiczną i fizyczną,
- usługi wspomagające (m.in. informacja, edukacja, wsparcie i poradnictwo dla uczestników i opiekunów).
- Działania na rzecz opiekunów faktycznych (nieformalnych) osób potrzebujących wsparcia poprzez dofinansowanie centrów wsparcia opiekunów, oferujących co najmniej:
- wsparcie edukacyjno-doradcze opiekunów faktycznych, m.in. grupy wsparcia, indywidualne poradnictwo, szkolenia i praktyki opiekuńcze, zespołowa asystentura (w formach mobilnych/niestacjonarnych),
- działania zwiększające dostęp opiekunów do informacji nt. możliwości wsparcia, świadczeń itp., ułatwiających opiekę,
- działania informacyjno-edukacyjne kierowane do kadr związanych z opieką nad osobami potrzebującymi wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, zwłaszcza służby zdrowia i pomocy społecznej.
Zakres udzielanego wsparcia może obejmować dodatkowo: - opiekę wytchnieniową
- ułatwienia w dostępie opiekunów faktycznych do sprzętu pielęgnacyjnego, rehabilitacyjnego i medycznego w połączeniu z nauką obsługi i doradztwem,
- wielokierunkowe wsparcie w trybie pilnym osób wymagających opieki w miejscu zamieszkania i ich opiekunów, po pobycie w szpitalu.
- Jako uzupełnienie wsparcia w typie C, w celu umożliwienia pozostania lub lepszego funkcjonowania w społeczności, możliwe są działania zwiększające mobilność, autonomię i bezpieczeństwo (np. likwidacja barier architektonicznych w miejscu zamieszkania, wypożyczenie/zakup sprzętu, dowożenie posiłków) oraz inne działania, które będą przeciwdziałać lub opóźnią konieczność zapewnienia opieki instytucjonalnej.
- W ramach ww. typu przewiduje się realizację projektów dla osób, które z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymagają pomocy innych osób, w środowisku oraz miejscu zamieszkania, obejmujących np. sąsiedzkie usługi opiekuńcze, usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania, usługi asystenckie.
- Realizacja usług społecznych w formule dziennego domu pomocy lub centrum wsparcia opiekunów zmusi być realizowana zgodnie z właściwymi modelami, które są załącznikami do Regulaminu konkursu.
Typ D:
Usługi w zakresie rozwoju mieszkalnictwa treningowego i wspomaganego:
- Wsparcie służące poprawie dostępu do mieszkań treningowych i wspomaganych poprzez tworzenie miejsc w nowoutworzonych lub istniejących mieszkaniach. W mieszkaniach będą zapewnione:
- usługi wspierające pobyt w mieszkaniu (m.in. opiekuńcze, asystenckie)
- usługi wspierające aktywność (np. trening samodzielności, praca socjalna, poradnictwo specjalistyczne, integracja ze społecznością lokalną).
- Liczba miejsc w mieszkaniu (treningowym, wspomaganym lub mieszkaniu z usługami/ze wsparciem) nie może być większa niż 3, chyba że większa liczba miejsc wynika z faktu bycia rodziną w rozumieniu ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej.
- Pokoje w mieszkaniu powinny być 1-osobowe.
Mieszkania nie mogą być zlokalizowane na nieruchomości, na której znajduje się placówka opieki instytucjonalnej.
Typ E:
Usługi w zakresie interwencji kryzysowej:
Wsparcie działalności ośrodków interwencji kryzysowej (OIK). Zakres udzielanego wsparcia może obejmować:
- tworzenie nowych ośrodków interwencji kryzysowej,
- wsparcie rozwoju istniejących ośrodków interwencji kryzysowej (pod warunkiem rozszerzenia oferty usług świadczonych przez ośrodek lub zwiększenia liczby miejsc świadczenia usług).
Jak się ubiegać
Jakie dokumenty przygotować
- Wniosek o dofinansowanie projektu.
- Załączniki do wniosku o dofinansowanie wskazane w Podrozdziale 2.3 Regulaminu wyboru projektów.
Jak przygotować wniosek?
- Zapoznaj się z kryteriami wyboru projektów.
- Przeczytaj instrukcję wypełniania wniosku dla naboru.
- Zapoznaj się z Regulaminem wyboru projektów i Szczegółowym Opisem Priorytetów.
- Jeśli masz jakieś pytania skontaktuj się z organizatorem naboru lub Punktem Informacyjnym.
Jak składać wniosek
Online
Wnioski składane online przez system IGA do instytucji organizującej nabór: Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości, ul. Jasnogórska 11, 31-358 Kraków.
Obligatoryjnie wszystkie dokumenty muszą zostać opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym w formacie XAdES
Wnioski i wymagane załączniki należy składać od 12.04.2024 r. do 05.06.2024 r. do godz. 15:00.
Pytania i odpowiedzi
443.62 KB
Obowiązujący od
28.05.2024
Dokumenty
Przydatne linki
Aktualności
Informacje dodatkowe
Finanse
Maksymalny procent dofinansowania
95%
Pula środków na nabór
38 726 919,94 PLN
Data naboru
Start
12.04.2024
Koniec
05.06.2024
Termin rozstrzygnięcia
IV kwartał 2024
Instytucja przyjmująca wnioski o dofinansowanie
Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości
ul. Jasnogórska 11
31-358 Kraków
Polska
31-358 Kraków
Polska
Kontakt do organizatora naboru:
Gdzie szukać informacji?
FEMP.06.21-IP.01-028/24
10.04.2024