Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027 w Tarnowie

Opublikowano: 14.02.2023

Centrum Sztuki Mościce było kolejnym miejscem gdzie rozmawiano na temat przeszłości i przyszłości środków unijnych w Małopolsce. Na cyklicznej konferencji poświęconej inwestycjom współfinansowanym z Funduszy Europejskich z Zarządem Województwa Małopolskiego spotkali się samorządowcy i mieszkańcy powiatów: bocheńskiego, brzeskiego, dąbrowskiego, tarnowskiego i Miasta Tarnowa.

Ostatnie cztery lata to wielomilionowe inwestycje w regionie. Na bazie środków europejskich uruchomiono Małopolską Tarczę Antykryzysową (MTA), która swoim obszarem objęła wszystkie dziedziny życia i uchroniła system zdrowia i wiele miejsc pracy. Budżet MTA to przeszło 2 miliardy złotych.

Z kolei reakcją na falę uchodźców, która dotarła do Małopolski po wybuchu wojny w Ukrainie było uruchomienie Małopolskiej Tarczy Humanitarnej. To blisko 100 milionów z budżetu województwa i funduszy unijnych.

Na terenie powiatów: bocheńskiego, brzeskiego, dąbrowskiego, tarnowskiego i Miasta Tarnowa zrealizowano ponad 3300 różnego rodzaju projektów na łączną kwotę blisko 1,2 miliarda złotych

Witold Kozłowski marszałek Małopolski

– podkreślał marszałek Witold Kozłowski.

Wśród inwestycji, które należy wyróżnić na tym terenie, to chociażby most w Borusowej, trwająca budowa łącznika SAG w Tanowie z autostradą A4, obwodnica Tuchowa czy nowo otwarty Pasaż Odkryć w centrum Tarnowa.

Miejsce spotkania także nie było przypadkowe. Dzięki unijnym środkom Centrum w Mościcach przeszło gruntowną metamorfozę, którą docenili jurorzy Ogólnopolskiego Konkursu "Modernizacja Roku & Budowa XXI w". Tarnowska instytucja zdobyła tytuł „Modernizacja Roku 2018”.

Podczas konferencji szczegółowo omówiono założenia programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027 oraz przedstawiono wstępny harmonogram naborów. Ostatnie już Wydarzenie, podczas którego będzie można dowiedzieć się szczegółów na temat nowych środków dla Małopolski odbędzie się w Muzeum Lotnictwa w Krakowie – 20 lutego o godz. 14:00.