Kto pyta, ten wie. Rozgrzewki z Funduszami Europejskimi w liczbach

Opublikowano: 25.05.2023

Bochnia, Proszowice, Dąbrowa Tarnowska i Olkusz za nami dwa weekendy z „Rozgrzewkami z Funduszami Europejskimi”. Czas na pierwsze podsumowania. Podczas czterech wydarzeń biorący w nich udział specjaliści z Sieci Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich, Wojewódzkiego Urzędu Pracy, Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości oraz projektu ekoMałopolska udzielili w sumie ponad 600 konsultacji na temat Funduszy Europejskich w Małopolsce.

Ponadto specjaliści Sieci Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich przeprowadzili 8 lekcji europejskich dla dzieci oraz 8 lekcji dla dorosłych. W sumie wzięło w nich udział 60 osób. 

Konsultacje ze specjalistą Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich

 

O Funduszach z PIFE

Specjaliści z PIFE służyli uczestnikom wydarzeń merytoryczną wiedzą z zakresu możliwości jakie niesie za sobą nowy program ”Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027”.

Przeprowadzono 192 konsultacje. Wiele osób zainteresowanych było aktualnie prowadzonymi naborami, głównie związanymi z środkami na start czy rozwój firm. Pytania dotyczyły również możliwości finansowania ze środków unijnych działań  realizowanych przez organizacje non-profit (NGO).  Odwiedzający stoisko konsultantów PIFE, pytali również o możliwości finansowania ze środków unijnych wszelkiego rodzaju działań, związanych z odnawialnymi źródłami energii (OZE). Ponadto udzielano informacji nt. projektów realizowanych w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego (PPP), w tym nt. realizacji projektów hybrydowych.

Konsultacje z doradcą zawodowym z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie

 

Rozwój zawodowy

Ogromnym zainteresowaniem podczas wszystkich Wydarzeń cieszył się projekt  „Kierunek Kariera”. Pytano o zasady udziału, dostępne szkolenia i kursy. To ostatni moment, aby znaleźć dla siebie odpowiednie szkolenie. Szczególnie zapraszamy osoby 50+. Projekt trwa jedynie do końca września 2023.

Planowany jest również kolejny nabór w projekcie „Łap Skilla”, w którym dofinansowanie do szkoleń mogą uzyskać osoby między 18 a 25 rokiem życia.  Osoby powracające po pracy za granicą powyżej 30 r. ż. zapraszamy do udziału w projekcie „Nowy Start w Małopolsce”.

Doradcy zawodowi WUP rozmawiali także na temat kryteriów rekrutacyjnych, czyli kto może być uczestnikiem poszczególnych projektów oraz jakie są przewidziane formy wsparcia.

Ponadto odwiedzający stoisko interesowali się wsparciem na rozpoczęcie działalności gospodarczej, bonami szkoleniowymi oraz dostępnością usług dla osób z niepełnosprawnościami.

Rozwój biznesu

Na stoisku Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości najczęściej padały pytania o terminy rozpoczęcia naborów w ramach nowej perspektywy, możliwości wsparcia przedsiębiorstw oraz dotacji dla start-upów. 

W Olkuszu dużo pytań dotyczyło dotacji w ramach Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Odwiedzający pytali także o Bony na innowacje dla MSP, środki na rozwój lub rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Konsultacje z przedstawicielami ekoMałopoplska i ekodoradcami

EKO Małopolska

Skutecznie wykorzystujemy Fundusze Europejskie w Małopolsce, aby troszczyć się o środowisko i podnosić komfort życia mieszkańców. Dzięki proekologicznym inwestycjom możemy poprawiać warunki życia mieszkańców, chronić wody, ekosystemy i zasoby przyrody.

Nieustannie dbamy o edukację i świadomość ekologiczną mieszkańców. Dlatego tak ważne jest udział w Rozgrzewkach z Funduszami przedstawicieli Eko Małopolski i ekodoradców. 

Udzielali oni porad z zakresu „Czystego Powietrza”, przeprowadzali quizy ekologiczne i edukowali z zakresu przyczyn i skutków zmian klimatu. Przekazywaliśmy także informacje na temat min. budowy domu energooszczędnego, wpływu klimatu na zdrowie, skutków zmian klimatu przy okazji przekazując ogólną wiedzę z zakresu działań koniecznych do ochrony środowiska.

Zainteresowani pytali o zielone dofinansowania na inwestycje proekologiczne: głównie OZE i termomodernizację oraz wymianę źródeł ciepła. Poruszano także kwestie specjalistycznych instalacji do przetwarzania odpadów.

Na półmetku

Już w ten weekend zapraszamy na "Rozgrzewki z Funduszami Europejskimi" do Gorlic i Myślenic. Jeśli nie możecie w nich uczestniczyć – nic straconego! Zaplanowaliśmy dla Was kolejne wydarzenia, podczas których będziecie mogli poszerzyć wiedzę o programie Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027. Będziemy w:

  • Krościenku nad Dunajcem (3 czerwca)
  • Miechowie (4 czerwca)
  • Zatorze (11 czerwca)
  • Starym Sączu (17 czerwca)