Małopolskie dworce nagrodzone w konkursie „Dworzec Roku”

Opublikowano: 16.11.2023

W Warszawie, wicemarszałek Łukasz Smółka odebrał prestiżową nagrodę w konkursie „Dworzec Roku”. W ten sposób wyróżniono projekt pn. Dworce Doliny Popradu, czyli 12 dworców, które w ostatnich miesiącach zostały odremontowane lub wybudowane przy linii kolejowej nr 96 pomiędzy Nowym Sączem a Muszyną. Wykonawcą inwestycji było PKP S.A., natomiast fundusze na jej realizację pochodziły z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.

Małopolska została nagrodzona w prestiżowym konkursie „Dworzec Roku” za realizację inwestycji kolejowych w Dolinie Popradu. Ten kompleksowy projekt został zrealizowany dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich i jest to kolejny krok w stronę zmniejszenia wykluczenia komunikacyjnego w naszym regionie

Wicemarszałek Łukasz Smółka

- mówi wicemarszałek Łukasz Smółka

Celem konkursu jest wyróżnienie najlepszych dworców kolejowych w Polsce. Służy też promocji transportu kolejowego, zebraniu i propagowaniu dobrych praktyk w obsłudze podróżnych oraz promowaniu nowoczesnych i funkcjonalnych obiektów użyteczności publicznej. Była to jego szósta edycja - jest organizowany od 2018 roku.

Przewidziano dwie nagrody: Nagroda Publiczności - tutaj głosowali pasażerowie na specjalnie przygotowanej stronie www.dworzec-roku.pl. Zwycięzcą tego plebiscytu został główny dworzec w Gdańsku. Natomiast Nagrodę Główną przyznaje natomiast Jury Konkursu, które jednogłośnie wybrało projekt pn. Dworce Doliny Popradu.

To inwestycja obejmująca 12 dworców, które w ostatnich miesiącach zostały odremontowane lub wybudowane przy linii kolejowej nr 96 pomiędzy Nowym Sączem a Muszyną. Wykonawcą inwestycji było PKP S.A., natomiast fundusze na jej realizację pochodziły z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.

Obiekty, które zostały odnowione bądź zbudowane od nowa w ramach tego projektu to: Stary Sącz, Barcice, Rytro, Młodów, Piwniczna-Zdrój, Piwniczna, Łomnica-Zdrój, Wierchomla Wielka, Żegiestów, Żegiestów-Zdrój, Zubrzyk i Milik.

Dworce Doliny Popradu wyróżniają się ze względu na kompleksowość podejścia, czyli z modernizację 12 dworców, które zlokalizowane są przy jednej linii kolejowej. Część z nich to niezwykle udane przykłady odnowienia obiektów zabytkowych. Kompleksowość podejścia stwarza potencjał do zwiększenia zainteresowania transportem publicznym wśród mieszkańców regionu, jak również turystów.

Jest to również dobry krok w stronę zmniejszenia wykluczenia komunikacyjnego. Wszystkie dworce są niezwykle funkcjonalne, dostosowane do nowoczesnych standardów obsługi pasażera, pozbawione barier architektonicznych. Obiekty są zintegrowane z systemem komunikacyjnym miejscowości, w których się znajdują. Znajdują się przy nich parkingi dla samochodów oraz rowerów. Stwarzają możliwość przesiadki i skorzystania z innego środka transportu. Ponadto modernizacja dworców jest też udanym przykładem wykorzystania Funduszy Europejskich na rozwój transportu kolejowego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.

Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Regulamin konkursu „Dworzec Roku”.