Otwarcie Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Andrychowie

Opublikowano: 20.02.2024

W Andrychowie otwarto Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży. Projekt był dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach mechanizmu REACT-EU.

Otwarcie Centrum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży w Andrychowie to ważny dzień nie tylko dla andrychowskiego szpitala, ale i dla najmłodszych Małopolan dotkniętych zaburzeniami psychicznymi oraz dla ich rodziców i opiekunów. To dla mnie, jako marszałka województwa ogromna radość, że na zdrowotnej mapie naszego regionu pojawił się kolejny punkt, który będzie udzielał jak najszybszej pomocy we wczesnym stadium choroby oraz będzie zapewniał kompleksową opiekę psychiatryczną i psychologiczną dzieciom i młodzieży, także po to, by uchronić młodych pacjentów przed koniecznością hospitalizacji. Składam wielkie podziękowania dla dyrekcji i wszystkich pracowników zaangażowanych w proces modernizacji tej placówki. To, jak wygląda dzisiaj szpital, jest efektem dobrego zarządzania i mam przekonanie, że zdobyliśmy najlepszych partnerów do dobrego zarządzania tym szpitalem. Cieszę się, że mamy fantastycznych dyrektorów naszych wojewódzkich szpitali. My Was wspieramy, a Wy świadczycie jak najlepsze usługi, na jak najwyższym poziomie, szczególnie dla najbardziej potrzebujących zagubionych dzieci i młodzieży

marszałek Witold Kozłowski

– mówi marszałek Witold Kozłowski.

Dzięki zaangażowaniu środków z budżetu województwa, Unii Europejskiej, budżetu państwa oraz środków własnych placówka zrealizowała poważne inwestycje o łącznej wartości niemal 35 mln złotych. Kolejne zadania na kwotę ponad 5 mln złotych są planowane do realizacji w bieżącym roku.

Pragnę podziękować wszystkim, którzy mieli udział w przygotowaniu i realizacji tego projektu, w szczególności dyrekcji i wszystkim pracownikom Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Andrychowie. Dziękuję za Państwa zaangażowanie w działania na rzecz rozwoju tej placówki. Za nami trudny czas pandemii, większej społecznej izolacji, zdalnej pacy i nauki. Zdajemy sobie sprawę, że funkcjonowanie wtedy było trudne, a dzisiaj wiele osób potrzebuje specjalistycznej pomocy i wsparcia. Otrzymają ją właśnie w Andrychowie, w otwartym dzisiaj Centrum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży

Wicemarszałek Łukasz Smółka

– dodaje wicemarszałek Łukasz Smółka.

Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Andrychowie jest drugą, obok Szpitala Klinicznego im. dr. Józefa Babińskiego, jednostką udzielającą świadczeń w zakresie lecznictwa psychiatrycznego, w tym leczenia uzależnień na terenie Województwa Małopolskiego. Szpital jest zaliczany do jednostek jednoprofilowych, udzielających świadczeń w trybie stacjonarnym i ambulatoryjnym.

 Szanowni Państwo, chciałabym się wypowiedzieć jako mieszkanka tego regionu i przede wszystkim podziękować moim kolegom z zarządu województwa, a także kolegom i koleżankom radnym. Dziękuję, że o tą część Małopolski potrafiliśmy zadbać. Zaufaliście nam w tym, że damy radę w bardzo trudnym okresie, można powiedzieć, że najtrudniejszym dla samorządu – bo nikt nigdy nie zmierzył się z pandemią i sytuacją wojny, a my, pomimo trudnych czasów, zrealizowaliśmy nasz plan. Gratuluję dyrektorowi i całemu zespołowi

Iwona Gibas członek Zarządu

– podkreśliła Iwona Gibas z zarządu województwa.

 W ramach przekazanych środków placówka m.in. gruntownie zmodernizowała budynki szpitala. Zmieniono przeznaczenie budynku dawnej pralni na Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży, a także dokonano modernizacji energetycznej szpitala.

Zdrowie psychiczne stanowi obecnie jeden z najwyższych priorytetów polityki spójności w obszarze opieki medycznej. Najnowsze statystyki pokazują, że dzieci i młodzież potrzebują wsparcia specjalistów w tej dziedzinie na coraz większą skalę. Tym samym projekt w Andrychowie stanowi najlepszą odpowiedź na te wyzwania. Dofinansowane w kwocie ponad 2,7 mln złotych Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży z pewnością będzie stanowić niezwykle istotny punkt na mapie województwa małopolskiego, a jego funkcjonowanie będzie stanowić nieocenione wsparcie dla młodych ludzi poszukujących tam pomocy

– podkreśla Angela Martinez Sarasola, Dyrektor ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej.

Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Andrychowie

Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży powstało w ramach reformy systemu opieki psychiatrycznej w Polsce. Jego celem jest zapewnienie kompleksowej i łatwo dostępnej pomocy osobom z problemami zdrowia psychicznego. Placówka będzie oferować kompleksową i łatwo dostępną pomoc dzieciom i młodzieży z naszego regionu.

Główne powody powstania CZPDiM to:

  • Zwiększenie dostępności do opieki psychiatrycznej: W Polsce jest wciąż zbyt mało psychiatrów i psychologów, a czas oczekiwania na wizytę u specjalisty jest długi. CZPDiM ma zapewnić szybszy i łatwiejszy dostęp do pomocy psychiatrycznej.
  • Poprawa jakości opieki psychiatrycznej: CZPDiM oferuje kompleksową opiekę, która obejmuje nie tylko leczenie psychiatryczne, ale również terapię psychologiczną, rehabilitację i wsparcie psychospołeczne.
  • Zmniejszenie stygmatyzacji osób z problemami zdrowia psychicznego: CZPDiM jest miejscem przyjaznym i otwartym, gdzie osoby z problemami zdrowia psychicznego mogą uzyskać pomoc bez poczucia wstydu lub dyskryminacji.
  • Przebudowa obiektu byłej pralni na centrum zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży to przykład realizacji tych celów. Centrum oferuje szeroki zakres usług, w tym:
  • Poradnictwo psychiatryczne i psychologiczne: Dzieci i młodzież będą mogły skorzystać z pomocy psychiatry i psychologa w celu diagnozy i leczenia problemów zdrowia psychicznego.
  • Terapia: W centrum będą dostępne różne formy terapii, w tym terapia indywidualna, rodzinna i grupowa.
  • Rehabilitacja: Dzieci i młodzież będą mogły skorzystać z różnych form rehabilitacji, które pomogą im w powrocie do zdrowia i funkcjonowania w społeczeństwie.
  • Wsparcie psychospołeczne: Centrum będzie oferować wsparcie psychospołeczne dla dzieci, młodzieży i ich rodzin.

Centrum jest wyposażone w nowoczesny sprzęt, w tym urządzenia do badań EEG i urządzenia sensoryczne. To pozwoli na kompleksową diagnozę i leczenie problemów zdrowia psychicznego u dzieci i młodzieży. Placówka będzie mogła pomóc około 40 pacjentom dziennie, co znacząco zwiększy dostępność do opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży w naszym regionie. To jednocześnie ważny krok w kierunku poprawy opieki psychiatrycznej w Polsce oraz minimalizacji negatywnych następstw pandemii COVID-19, która spowodowała wzrost zaburzeń lękowych i depresyjnych w społeczeństwie, również wśród dzieci i młodzieży.

W ramach projektu została wykonana przebudowa, wraz ze zmianą sposobu użytkowania, budynku gospodarczego oraz zagospodarowaniem terenu w celu otwarcia Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży - stworzenie działającego centrum zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży w II poziomie referencyjnym obejmującego powiat Suski i Wadowicki. Na potrzeby poradni i ośrodka dziennego powstały pomieszczenia tj. sala edukacyjna, gabinet zabiegowy, recepcja, poczekalnia, przestrzeń odpoczynku, gabinet terapii zbiorowej, pokój terapeutyczno-edukacyjny, pomieszczenie socjalne personelu, pokoje terapeutyczne i pokój lekarza.

Dodatkowo została wykonana infrastruktura związana z zagospodarowaniem terenu obejmująca m.in. budowę zjazdów, parkingu, utwardzenie i oświetlenie terenu wokół budynku wraz z wykonaniem instalacji. Natomiast w ramach zakupów medycznych placówka wzbogaciła się w nowy sprzęt medyczny – nowoczesny aparat EEG. Całość projektu dopełnia zakup mebli i wyposażenia niemedycznego, w tym głównie wyposażenia meblowego do poszczególnych pomieszczeń, oraz sprzęt i akcesoria komputerowe wraz z urządzeniami towarzyszącymi.

Inwestycja została zrealizowana w latach 2022-2023 r. Jej całkowity koszt to 3,4 mln zł, z czego 2,8 mln zł pochodzi z Funduszy Europejskich, 600 tys. z budżetu województwa, a blisko 40 tys. to środki własne szpitala.