Cogiteon wśród 10 najlepszych inwestycji komunalnych w Polsce

Opublikowano: 13.05.2024

Budowa Cogiteonu została wyróżniona w dorocznym konkursie organizowanym przez Portal Samorządowy. Dofinansowana z Funduszy Europejskich inwestycja Województwa Małopolskiego to jeden z największych projektów naukowo-kulturalnych w Polsce. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się we środę, 8 maja w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Była to część Europejskiego Kongresu Gospodarczego. W tegorocznej, 13. edycji konkursu spośród wielu zgłoszeń nadesłanych z całej Polski wybrano 10 laureatów. Wśród nich znalazła się budowa Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon.

Konkurs ma na celu wyróżnienie najlepszych inwestycji w Polsce. Wskazanie tych, które osiągnęły sukces, dzięki odważnym, prorozwojowym decyzjom. Statuetkę w imieniu instytucji oraz władz samorządowych odebrał dyrektor Piotr Szymański. Budowa Małopolskiego Centrum Nauki trwała od 2021 roku. W ciągu 33 miesięcy powstał obiekt, w którym mieści się m.in. interaktywna wystawa stała „Człowiek i jego marzenia”, 6 laboratoriów i pracowni edukacyjnych oraz centrum konferencyjne.

W budynku zastosowano wiele rozwiązań proekologicznych. Woda z zielonego dachu gromadzona jest w zbiornikach retencyjnych i wykorzystywana do podlewania go w okresach zmniejszonej ilości opadów. Kolejna podziemna konstrukcja mieści zbiornik lodu, który współpracując z pompą ciepła, wspomaga ogrzewanie i klimatyzację budynku. Obiekt wyposażony jest w inteligentny system sterowania urządzeniami BMS, a na jego dachu jest ogród ze ścieżkami spacerowymi.

Obok budynku powstał park z naukowym placem zabaw. 2/3 obszaru inwestycji to tereny zielone z prawie 300 drzew. Przypomnijmy, że Małopolskie Centrum Nauki powstało dzięki dofinansowaniu z Funduszy Europejskich, które wsparły tę inwestycję kwotą ponad 190 mln zł.

Ruszyła sprzedaż biletów na zwiedzanie wystawy oraz zajęcia warsztatowe. Oficjalne otwarcie Cogiteonu zaplanowane jest na 21 i 22 czerwca 2024 roku.