Małopolskie Centrum Nauki COGITEON oficjalnie otwarte

Opublikowano: 24.06.2024

14 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, około 400 pomieszczeń, blisko 100 interaktywnych eksponatów, 6 laboratoriów i pracowni edukacyjnych, ale także tereny zielone otaczającego parku i ogród na dachu – tak prezentuje się nowa siedziba Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon, instytucji kultury Województwa Małopolskiego. To obecnie największy projekt w dziedzinie kultury i edukacji zrealizowany z Funduszy Europejskich.  


W Krakowie powstało wyjątkowe miejscem dla ciekawych świata, otwartych na zmiany i niekonwencjonalne nauczanie.

To bardzo oczekiwane przez mieszkańców Krakowa i całej Małopolski wydarzenie. Bardzo się cieszę, że mimo trudności, jakie napotkaliśmy na tej drodze, możemy dzisiaj z dumą podziwiać ten nowy punkt na kulturalnej i edukacyjnej mapie naszego regionu. Pragnę serdecznie podziękować wszystkim, którzy od grudnia 2017 roku, czyli od momentu powołania do życia Centrum zaangażowani byli w jego działalność, rozwój instytucjonalny, a przede wszystkim w jego budowę w stolicy Małopolski

 - mówił marszałek Witold Kozłowski.

Całkowity koszt powstania kompleksu Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon, jego wyposażenia i urządzenia to ponad 283 miliony złotych, z czego ponad 195 milionów to wsparcie z Funduszy Europejskich, a niemal 88 milionów to wkład z budżetu Województwa Małopolskiego.

Sądzę, że zgodzą się Państwo ze mną, że to pieniądze dobrze wydane, że to znakomita inwestycja w rozwój Małopolski, w edukację, promocję nauki i wiedzy wśród mieszkańców regionu. Nie mam wątpliwości, że przyniesie ona wiele dobrych owoców. Życzę tego Małopolsce i Małopolanom

- podkreślił gospodarz regionu.

Niech to miejsce, które podkreśla unikalną tożsamość i potencjał Małopolski, jak najlepiej służy wszystkim tutaj przybywającym. Niech Cogiteon stanie się miejscem zdobywania wiedzy, odkrywania fascynacji naukowych, miejscem inspiracji i zachęty do coraz głębszego poznawania tajemnic świata. Życzę Małopolsce i Małopolanom, żeby Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon spełniło nadzieje, jakie są z nim wiązane, służąc także wzmocnieniu marki Małopolska, jako regionu otwartego na innowacje, nowoczesnego, gdzie cenimy i wspieramy naukowe i badawcze pasje

- zakończył swoje wystąpienie marszałek Witold Kozłowski.

 Gratulujemy wszystkim mieszkankom i mieszkańcom Małopolski, a w szczególności uczniom, otwarcia Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon. Ten wybitny projekt sfinansowany w kwocie niemal 200 mln złotych z budżetu Unii Europejskiej, sprawia, że polityka spójności wnosi znaczący wkład w rozwój młodych Polaków i pozwala im na zdobywanie wiedzy w nowoczesny i przystępny sposób. Projekt jest nie tylko największym finansowanym przez UE w dziedzinie edukacji w Małopolsce, ale także przełomowym, interaktywnym, niekonwencjonalnym i ekologicznym projektem, który rewitalizuje dzielnicę Krakowa dzięki nauce i edukacji. Życzymy wielu klasom szkolnym i innym odwiedzającym Cogiteon, dobrej zabawy i przełomowych odkryć!

- zaznacza Angela Martinez-Sarasola - kierownik Wydziału Polskiego w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej RegioPoland.

Człowiek i jego marzenia

Główną przestrzeń ekspozycyjną Cogiteonu zajmuje wystawa stała „Człowiek i jego marzenia”. Obejmuje 2,2 tys. m2 powierzchni, podzielonej na 5 sal, w której znajduje się około 100 eksponatów interaktywnych. Urządzenia zostały zaprojektowane specjalnie dla instytucji przez naukowców, ekspertów i artystów. Oznacza to, że Cogiteon nie powiela narracji istniejących już centrów nauki.

Ekspozycja „Człowiek i jego marzenia” podzielona jest na 5 obszarów tematycznych zatytułowanych kolejno: Jak się czujesz?, Co nas łączy?, Jak działa świat?, Jak zmieniamy Ziemię? oraz Jak to sobie wyobrażasz?

Dzięki poszczególnym instalacjom można m.in. poznać wnętrze układu pokarmowego człowieka, wkręcić się w kolejne warstwy Ziemi czy wyprawić w kosmos. Łączny koszt wyposażenia przestrzeni wystawienniczych i edukacyjnych wyniósł prawie 27 mln zł.

Sześć laboratoriów i pracowni edukacyjnych

Cogiteon dysponuje również szerokim zapleczem do prowadzenia warsztatów edukacyjnych. Małopolskie Centrum Nauki uruchomi: Laboratorium Smaków (z dostępem do zaplecza kuchennego), Laboratorium Cząstek (fizyka), Laboratorium Reakcji (chemia), Laboratorium Przyrody, Pracownię Techniki i Pracownię Innowacji.

Przestrzenie te są wyposażone w profesjonalne instalacje i urządzenia. Dygestoria pokazowe pozwalają w bezpieczny sposób prześledzić przebieg reakcji chemicznych. Spektakularna makieta doliny rzecznej oraz tor wodny z miniaturowymi stawami rybnymi, urządzeniami hydrotechnicznymi oraz nadrzecznym miastem wprowadza narrację o zasobach wody, jej obiegu w przyrodzie oraz zagrożeniach powodziowych. W Laboratorium Przyrody zainstalowane są wiwaria i akwaria. Wkrótce też zacznie działać szklarnia. Przestrzenie w Cogiteonie są zróżnicowane i dostosowane do potrzeb nowoczesnej edukacji. Ich specjalistyczne wyposażenie kosztowało 8,7 mln zł.

Park i ogród na dachu

Cała inwestycja mieści się na 4 hektarach terenu. 2/3 tej powierzchni zajmuje zieleń w różnej postaci. W parku rośnie 296 nowych drzew. 12 z nich znalazło się również na zielonym dachu. Są byliny, trawy, kwiaty, łąki, plac zabaw oraz eksponaty plenerowe. Unikalnym rozwiązaniem w skali Krakowa jest ścieżka spacerowa z ogrodami poprowadzona po dachu, z którego rozciąga się panorama na miasto, a przy sprzyjających warunkach pogodowych widoczne będą również pasma gór.

Co ważne – zewnętrzny teren rekreacyjny jest dostępny dla mieszkańców i stanowi uzupełnienie oferty edukacyjnej Cogiteonu.

Rozwiązania ekologiczne

Cogiteon jest zagłębiony w ziemi, a w jego podziemiach znajdują się nowoczesne instalacje, które pozwalają na minimalizowanie zasobów potrzebnych do utrzymania obiektu. Zastosowanie pompy ciepła, która współpracuje ze zbiornikiem lodu, pomaga w utrzymaniu odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach. Kolejny zbiornik gromadzi wody opadowe, które wykorzystywane są do podlewania roślin na dachu. Ponadto budynek wyposażony jest w inteligentny system sterowania BMS, a ledowe oświetlenie pracuje w systemie DALI. Na parkingu znalazła się również nowoczesna ładowarka samochodów elektrycznych.

Budynek wielofunkcyjny

Cogiteon to budynek wielofunkcyjny. W jego najwyższej części, od strony al. Bora-Komorowskiego, znajduje się główne wejście do obiektu, zejście do podziemnego holu oraz strefa konferencyjna. Na pierwszym piętrze znajdują się dwie sale: Idea i Logika, a na drugim aula Eon mogąca pomieścić 280 osób.

Podziemny hol główny to strefa obsługi zwiedzających. W jednym miejscu znalazły się: kasy biletowe, punkt informacji oraz naukowy sklep Cekwadrat. Na tym poziomie można znaleźć również samoobsługową szatnię, przestrzenie wystaw czasowych, salę dla grup ze sceną oraz Strefę Emocji – wyjątkową immersyjną enklawę. W jej wnętrzu będą prezentowane audiowizualne spektakle 360 stopni.

Z poziomu chodnika można wejść do Restauracji oraz Akademii Dzieci – osobnej przestrzeni dedykowanej dzieciom w wieku 3-6 lat. Do dyspozycji przedszkolaków jest osobna wystawa o rodzimej przyrodzie – w zależności od aranżacji w stylistyce łąki lub lasu. Cogiteon dysponuje też zapleczem warsztatowo-technicznym, w którym znajdują się m.in. wycinarki laserowe, maszyny CNC czy waterjet, wykorzystujący do czyszczenia i wycinania materiałów wodę pod wysokim ciśnieniem.