- Strona główna
- Nabory
- Działanie 8.11 Transformacja energetyczna, typ projektu C Kompleksowe inwestycje w renowację i dekarbonizację budynków z uwzględnieniem priorytetowego traktowania projektów uwzględniających zasady Nowego Europejskiego Bauhausu
Działanie 8.11 Transformacja energetyczna, typ projektu C Kompleksowe inwestycje w renowację i dekarbonizację budynków z uwzględnieniem priorytetowego traktowania projektów uwzględniających zasady Nowego Europejskiego Bauhausu
Zarząd Województwa Małopolskiego, jako Instytucja Zarządzająca programem Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021–2027, ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie projektów w ramach Priorytetu 8 Fundusze europejskie dla sprawiedliwej transformacji Małopolski Zachodniej, Działanie 8.11 Transformacja energetyczna, typ projektu C.
Spis treści
Szczegóły naboru
Dla kogo
- administracja publiczna
O dofinansowanie projektu mogą ubiegać się podmioty, które należą do niżej wymienionych typów Wnioskodawców/ Beneficjentów szczegółowych:
1) Jednostki Samorządu Terytorialnego;
Wnioskodawcami mogącymi brać udział w naborach będą jednostki samorządu terytorialnego ich związki i stowarzyszenia.
2) Jednostki organizacyjne działające w imieniu jednostek samorządu terytorialnego;
3) Podmioty świadczące usługi publiczne w ramach realizacji obowiązków własnych jednostek samorządu terytorialnego
Sposób wyboru projektów
- konkurencyjny
Na co
- Energetyka
Nabór obejmuje typy projektów C Kompleksowe inwestycje w renowację i dekarbonizację budynków z uwzględnieniem priorytetowego traktowania projektów uwzględniających zasady Nowego Europejskiego Bauhausu.
W ramach naboru wspierane będą kompleksowe inwestycje w renowację i dekarbonizację budynków użyteczności publicznej z uwzględnieniem priorytetowego traktowania projektów uwzględniających podejście zasady Nowego Europejskiego Bauhausu (NEB), które będą realizowane na terenie Małopolski Zachodniej - tj. na terenie powiatów: chrzanowskiego, olkuskiego, oświęcimskiego i/lub wadowickiego.
Zakres rzeczowy projektu musi wynikać z audytu energetycznego, który będzie stanowił obligatoryjny załącznik do wniosku o dofinansowanie projektu. Wybrany wariant termomodernizacji musi zostać uwzględniony w pełnym zakresie w ramach projektu.
Opracowanie audytu energetycznego powinno być zgodne z metodyką przyjętą przez Instytucję Zarządzającą FEM. Szablon sporządzania audytu energetycznego dostępny jest na stronie internetowej programu: https://fundusze.malopolska.pl/dokumenty/8912-szablon-sporzadzania-audytu-energetycznego-dla-budynkow-uzytecznosci-publicznej
Zakres wsparcia w ramach konkursu będzie obejmował przede wszystkim:
1) modernizację energetyczną budynku np. ocieplenie przegród, wymiana okien, drzwi zewnętrznych, oświetlenie energooszczędne
2) instalację odnawialnych źródeł energii (OZE) wraz z magazynem energii na potrzeby własne budynku
3) systemy monitorowania i zarządzania energią
4) przebudowę systemów wentylacji i klimatyzacji i/lub instalację systemów chłodzących
5) wymianę dotychczasowych systemów grzewczych (zasilanych węglem kamiennym, brunatnym, torfem, łupkami bitumicznymi), ale zgodnie z następującą hierarchią:
a) w pierwszej kolejności – montaż OZE;
b) w drugiej – przyłączenie do sieci ciepłowniczej;
c) w trzeciej – zastosowanie kotłów i systemów grzewczych zasilanych gazem ziemnym, pod warunkiem, że jest to możliwe technicznie i uzasadnione ekonomicznie (przy równoczesnej termomodernizacji budynku/obiektu) - jako element uzupełniający.
Stosowane urządzenia grzewcze muszą być zgodne zobowiązującymi normami wynikającymi z Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE z dnia 21 października 2009 r. ustanawiająca ogólne zasady ustalania wymogów dotyczących ekoprojektu dla produktów związanych z energią oraz aktualnym Programem Ochrony Powietrza dla województwa małopolskiego.
Kluczowym i obligatoryjnym aspektem realizacji inwestycji będzie uzyskanie założonego efektu ekologicznego w postaci oszczędności energii pierwotnej w każdym budynku objętym projektem, na poziomie nie niższym niż 30% (z wyjątkiem budynków zabytkowych).
Wsparciem dotacyjnym w typie projektu C objęte zostaną budynki użyteczności publicznej, których właścicielem jest samorząd terytorialny oraz podległe mu organy i jednostki organizacyjne oraz jednostki zarządzane, zlokalizowane na obszarach wskazanych w Regulaminie.
Z dofinansowania wykluczone są budynki użyteczności publicznej zarządzane/ podległe administracji rządowej.
Szczegółowe warunki i ograniczenia wskazane zostały w Regulaminie wyboru projektów.
Jak się ubiegać
Jakie dokumenty przygotować
Lista niezbędnych informacji do wniosku o dofinansowanie wynika z kryteriów wyboru, Regulaminu wyboru projektów i załączników do niego oraz Wademekum wiedzy o wniosku.
W szczególności należy pamiętać o złożeniu:
- Załączników do wniosku o dofinansowanie projektu
- Oświadczeń Wnioskodawcy i partnerów – jeśli występują
- Dokumentów potwierdzających stan przygotowania projektu do realizacji
Jak przygotować wniosek?
1. Zapoznaj się z kryteriami wyboru – ich spełnienie jest kluczowe, aby móc ubiegać się o dofinansowanie;
2. Zapoznaj się z Regulaminem wyboru projektów – poznaj założenia naboru;
3. Przeczytaj Wademekum wiedzy o wniosku – które zawiera wskazówki dotyczące wypełniania wniosku o dofinansowanie, w tym zakres informacje, które są niezbędne do zaprezentowania we wniosku;
4. Zapoznaj się z informacjami nt. Systemu IGA – tj. systemu służącego do składania wniosków o dofinansowanie;
5. Załóż konto w Systemie IGA.
Jak składać wniosek
Online
Wniosek o dofinansowanie projektu jest przygotowywany i wraz z załącznikami składany wyłącznie za pośrednictwem Systemu IGA, który jest dostępny na stronie internetowej https://iga.malopolska.pl.
Pamiętaj – nabór wniosków kończy się we wskazanym dniu o godzinie 15:00:00.
Obligatoryjnie wszystkie dokumenty muszą zostać opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym.
Przydatne wskazówki
- Sprawdź najbliższe wydarzenia informacyjne i szkolenia – dzięki temu szybciej i łatwiej przygotujesz wniosek;
- Zapoznaj się ze Szczegółowym Opisem Priorytetów;
- Jeśli masz jakieś pytania skontaktuj się z Puntem Informacyjnym.
- Sprawdzaj informacje na stronie internetowej programu.
Dokumenty
Przydatne linki
Informacje dodatkowe
Finanse
Maksymalny procent dofinansowania
95%
Data naboru
Start
03.10.2024
Koniec
10.01.2025
Termin rozstrzygnięcia
czerwiec 2025 r.
Organizator naboru
Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Departament Funduszy Europejskich
ul. Wielicka 72 B
30-552 Kraków
Polska
30-552 Kraków
Polska
Gdzie szukać informacji?
FEMP.08.11-IZ.00-089/24
02.10.2024