Działanie 6.33 Wsparcie usług społecznych w regionie - ZIT (typ A, B, C, D, E)

Zarząd Województwa Małopolskiego, jako Instytucja Zarządzająca programem Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027, za pośrednictwem Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości jako Instytucji Pośredniczącej, ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie projektów w ramach Priorytetu 6 Fundusze europejskie dla rynku pracy, edukacji i włączenia społecznego, Działanie 6.33 Wsparcie usług społecznych w regionie - ZIT, Typ projektu A. Usługi w zakresie wsparcia rodziny i pieczy zastępczej oraz/lub kompleksowe wsparcie osób usamodzielnianych i opuszczających pieczę zastępczą, Typ projektu B. Tworzenie nowych oraz rozwój już istniejących placówek wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży, Typ projektu C. Usługi zgodne z zasadą deinstytucjonalizacji, w zakresie zapewnienia opieki osobom potrzebującym wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, w tym ze względu na wiek lub usługi w zakresie wsparcia opiekunów nieformalnych, Typ projektu D. Usługi w zakresie rozwoju mieszkalnictwa treningowego i wspomaganego, Typ projektu E. Usługi w zakresie interwencji kryzysowej.
Spis treści

Wyniki oceny

Lista złożonych wniosków po zakończonym naborze

28 listopada 2024 r. zakończył się nabór wniosków o dofinansowanie projektów złożonych w naborze nr FEMP.06.33-IP.01-031/24 w ramach Działania 6.33 Wsparcie usług społecznych w regionie - ZIT, Typ projektu A. Usługi w zakresie wsparcia rodziny i pieczy zastępczej oraz/lub kompleksowe wsparcie osób usamodzielnianych i opuszczających pieczę zastępczą, Typ projektu B. Tworzenie nowych oraz rozwój już istniejących placówek wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży, Typ projektu C. Usługi zgodne z zasadą deinstytucjonalizacji, w zakresie zapewnienia opieki osobom potrzebującym wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, w tym ze względu na wiek lub usługi w zakresie wsparcia opiekunów nieformalnych, Typ projektu D. Usługi w zakresie rozwoju mieszkalnictwa treningowego i wspomaganego, Typ projektu E. Usługi w zakresie interwencji kryzysowej.

Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości informuje, że w odpowiedzi na nabór wpłynęło 61 wniosków o dofinansowanie projektu.

Kwota wnioskowanego dofinansowania w złożonych projektach wynosi 226 563 996,84 PLN, co stanowi 86,51% alokacji przewidzianej w ramach niniejszego konkursu.

pdf

466.46 KB

Obowiązujący od
29.11.2024

Lista złożonych wniosków o dofinansowanie - październik

Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości informuje, że w odpowiedzi na nabór FEMP.06.33-IP.01-031/24, w dniach od 01.10.2024 r. do dnia 31.10.2024 r. wpłynęło 10 wniosków o dofinansowanie projektu.

pdf

235.01 KB

Obowiązujący od
04.11.2024

Lista złożonych wniosków o dofinansowanie - wrzesień

Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości informuje, że w odpowiedzi na nabór, do dnia 30 września 2024 r. wpłynęły 2 wnioski o dofinansowanie projektu.

  1. Nr wniosku: FEMP.06.33-IP.01-1396/24
    Wnioskodawca: Stowarzyszenie Przyjazna Dolina Raby i Czarnej Orawy
    Tytuł: „Rozwój istniejącej placówki wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży w Piekielniku”
    Wnioskowane dofinansowanie: 1 129 284,00 PLN
    Wydatki ogółem: 1 227 984,00 PLN.
  2. Nr wniosku: FEMP.06.33-IP.01-1470/24
    Wnioskodawca: Gmina Szaflary
    Tytuł: „Placówka wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży - Gmina Szaflary”
    Wnioskowane dofinansowanie:  2 951 627,45 PLN
    Wydatki ogółem: 3 107 027,45 PLN.

Szczegóły naboru

Dla kogo

  • administracja publiczna
  • instytucje nauki i edukacji
  • instytucje ochrony zdrowia
  • instytucje wspierające biznes
  • organizacje społeczne i związki wyznaniowe
  • partnerstwa
  • partnerzy społeczni
  • przedsiębiorstwa
  • przedsiębiorstwa realizujące cele publiczne
  • służby publiczne
  • Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT)

W ramach naboru dofinansowane będą mogły być wyłącznie projekty znajdujące się na liście projektów ujętej w strategii ZIT lub liście projektów wynikającej z porozumienia terytorialnego. Warunkiem ubiegania się o środki FEM 2021-2027 na projekty ujęte na liście projektów będzie pozytywne zaopiniowanie strategii terytorialnej przez IZ

Sposób wyboru projektów

  • niekonkurencyjny

Na co

  • Aktywizacja społeczna i zwalczanie ubóstwa

W ramach konkursu przewidziano w szczególności realizację usług wsparcia obejmujących:

W typie A. Usługi w zakresie wsparcia rodziny i pieczy zastępczej oraz/lub kompleksowe wsparcie osób usamodzielnianych i opuszczających pieczę zastępczą:

  1. Działania służące wsparciu rodzin przeżywających trudności to w szczególności:
    • asystentura rodzinna,
    • konsultacje i poradnictwo specjalistyczne
    • terapia, mediacje,
    • usługi dla rodzin z dziećmi, w tym usługi opiekuńcze i specjalistyczne,
    • porady, konsultacje prawne (jako uzupełniające wsparcie),
    • organizacja spotkań, w celu wymiany doświadczeń i zapobieganiu izolacji (grupy wsparcia, grupy samopomocowe),
    • rodziny wspierające (pomoc rodzinie z trudnościami w opiece i wychowaniu, prowadzeniu gospodarstwa domowego, wypełnianiu ról społecznych).
  2. Zgodnie z założeniami deinstytucjonalizacji wsparciem zostaną objęte nieinstytytucjonalne formy pieczy zastępczej oraz osoby opuszczające pieczę w każdej formie.
  3. Zakres wsparcia systemu pieczy i osób usamodzielnianych i opuszczających pieczę obejmuje w szczególności:
    • kształcenie kandydatów na rodziny zastępcze, prowadzących rodzinne domy dziecka i dyrektorów placówek opiekuńczo-wychowawczych typu rodzinnego oraz doskonalenie osób sprawujących rodzinną pieczę zastępczą w ww. formach,
    • wsparcie dzieci i rodzin (z rodzinnej pieczy zastępczej oraz adopcyjnych) obejmujące co najmniej diagnozę, terapię, wsparcie specjalistyczne, odciążeniowe, turnusy terapeutyczno-wspierające,
    • usługi towarzyszące procesowi usamodzielniania wychowanków pieczy oraz mające na celu usamodzielnienie wychowanków młodzieżowych ośrodków wychowawczych lub młodzieżowych ośrodków socjoterapii (co najmniej): wsparcie mieszkaniowe (pomoc w zapewnieniu miejsca zamieszkania po opuszczeniu pieczy, np. wynajem na wolnym rynku, remont/adaptacja lokali komunalnych), wsparcie emocjonalne (np. opieka psychologiczna, grupy wsparcia/samopomocowe), poradnictwo w zakresie realizacji codziennych czynności, jak np. zawieranie umów, załatwianie spraw urzędowych; trening finansowy, wsparcie kompetencyjne (np. diagnoza, kursy, szkolenia, dorywcza praca zarobkowa, działania angażujące wychowanków np. na rzecz społeczności lokalnej, wsparcie w nawiązywaniu relacji), wsparcie informacyjne (np. inicjowanie platform i forów wymiany informacji dotyczących potrzeb i możliwości osób usamodzielnianych).
  4. Usługi wsparcia rodziny i pieczy zastępczej muszą być realiz`owane zgodnie z ustawą z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemu pieczy zastępczej (Dz.U. 2011 nr 149 poz. 887 z późn. zm.). Informację w tym zakresie należy zawrzeć we wniosku o dofinansowanie.

W typie B. Tworzenie nowych oraz rozwój już istniejących placówek wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży:

  1. Elementem wparcia będzie tworzenie nowych i rozwój istniejących placówek wsparcia dziennego (PWD) dla dzieci i młodzieży.
  2. Wsparcie istniejących PWD jest możliwe wyłącznie pod warunkiem:
    • zwiększenia liczby miejsc w tych placówkach lub
    • rozszerzenia oferty o nowe formy wsparcia.
  3. Wsparcie jest realizowane zgodnie z ustawą z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemu pieczy zastępczej. Informację w tym zakresie należy zawrzeć we wniosku o dofinansowanie.

W typie C Usługi zgodne z zasadą deinstytucjonalizacji, w zakresie zapewnienia opieki osobom potrzebującym wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, w tym ze względu na wiek lub usługi w zakresie wsparcia opiekunów nieformalnych:

  1. Wsparcie tworzenia/działalności placówek zapewniających dzienną opiekę dla osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. Zakres usług w placówce powinien obejmować co najmniej:
    • Usługi opiekuńczo-pielęgnacyjne obejmujące co najmniej: pobyt w miejscu spełniającym odpowiednie warunki lokalowe, pomoc w podstawowych czynnościach życiowych i opiekę higieniczną, ciepły posiłek i możliwość dowozu uczestników;
    • usługi terapeutyczne obejmujące m.in. udział w terapii zajęciowej, udział w zajęciach podnoszących/utrzymujących sprawność psychiczną i fizyczną;
    • usługi wspomagające (m.in. informacja, edukacja, wsparcie o poradnictwo dla uczestników i opiekunów.
  2. Działania na rzecz opiekunów faktycznych (nieformalnych) poprzez tworzenie/rozwój centrów wsparcia opiekunów, oferujących co najmniej:
    • wsparcie edukacyjno-doradcze opiekunów faktyczny, m.in. grupy wsparcia, indywidualne poradnictwo, szkolenia i praktyki opiekuńcze, zespołowa asystentura (w formach mobilnych/niestacjonarnych);
    •  działania zwiększające dostęp opiekunów do informacji na temat możliwości wsparcia, świadczeń itp., ułatwiających opiekę;
    • działania informacyjno-edukacyjne kierowane do kadr związanych z opieką nad osobami potrzebującymi wsparcia w codziennym funkcjonowaniu zwłaszcza pomocy społecznej.
  3. Zakres wsparcia może obejmować dodatkowo:
    • opiekę wytchnieniową;
    • ułatwienia w dostępie opiekunów faktycznych do sprzętu pielęgnacyjnego, rehabilitacyjnego i medycznego w połączeniu z nauką obsługi i doradztwem;
    • wielokierunkowe wsparcie w trybie pilnym osób wymagających opieki w miejscu zamieszkania i ich opiekunów po pobycie w szpitalu.
  4. Jako uzupełnienie wsparcia w typie C, w celu umożliwienia pozostania lub lepszego funkcjonowania w społeczności, możliwe są działania zwiększające mobilność, autonomię i bezpieczeństwo (np. likwidacja barier architektonicznych w miejscu zamieszkania, wyposażenie/zakup sprzętu, dowożenie posiłków) oraz inne działania, będą przeciwdziałać/opóźnią konieczność zapewnienia opieki instytucjonalnej.
  5.  W ramach ww. typu przewiduje się realizację projektów dla osób, które z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymagają pomocy innych osób, w środowisku oraz miejscu zamieszkania, obejmujących np. sąsiedzkie usługi opiekuńcze, usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania, usługi asystenckie.

W typie D Usługi w zakresie rozwoju mieszkalnictwa treningowego i wspomaganego

  1. Wsparcie służące poprawie dostępu do mieszkań treningowych i wspomaganych poprzez tworzenie miejsc w nowoutworzonych lub istniejących mieszkaniach. W mieszkaniach będą zapewnione:
    • usługi wspierające pobyt w mieszkaniach (m.in. opiekuńcze, asystenckie),
    • usługi wspierające aktywność (np. trening samodzielności, praca socjalna, poradnictwo specjalistyczne, integracja ze społecznością lokalną).
  2. Liczba miejsc w mieszkaniu (treningowym, wspomaganym lub mieszkaniu z usługami/ze wsparciem) nie może być większa niż 3, chyba że większa liczba miejsc wynika z faktu bycia rodziną w rozumieniu ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej.
  3. Pokoje w mieszkaniu powinny być 1-osobowe.
  4. Mieszkania nie mogą być zlokalizowane na nieruchomości, na której znajduje się placówka opieki instytucjonalnej.

W typie E Usługi w zakresie interwencji kryzysowej:

  1. Wsparcie działalności ośrodków interwencji kryzysowej (OIK). Zakres udzielanego wsparcia może obejmować:
    • tworzenie nowych ośrodków interwencji kryzysowej;
    • wsparcie rozwoju istniejących ośrodków interwencji kryzysowej (pod warunkiem rozszerzenia oferty usług świadczonych przez ośrodek lub zwiększenia liczby miejsc świadczenia usług).

Obligatoryjne jest, aby projekty typu B i C realizowane były zgodnie z adekwatnymi załącznikami do Regulaminu naboru (Załącznik nr 11 Model prowadzenie w Małopolsce placówek wsparcia dziennego dla dzieci, młodzieży i ich rodzin, Załącznik nr 12 Model Placówek zapewniających dzienną opiekę w Małopolsce, Załącznik nr 13 Model prowadzenia centrów wsparcia opiekunów nieformalnych/faktycznych w Małopolsce), opracowanymi przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie.

Jak się ubiegać

Jakie dokumenty przygotować

  1. Wniosek o dofinansowanie projektu.
  2. Załączniki do wniosku o dofinansowanie wskazane w Podrozdziale 2.3 Regulaminu wyboru projektów.

Jak przygotować wniosek?

  1. Zapoznaj się z kryteriami wyboru projektów.
  2. Przeczytaj instrukcję wypełniania wniosku dla naboru.
  3. Zapoznaj się z Regulaminem wyboru projektów i Szczegółowym Opisem Priorytetów.
  4. Sprawdź najbliższe wydarzenia informacyjne - szybciej i łatwiej przygotujesz wniosek.
  5. Jeśli masz jakieś pytania skontaktuj się z organizatorem naboru lub Punktem Informacyjnym.

Jak składać wniosek

Online

Wnioski składane online przez system IGA do instytucji organizującej nabór: Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości, ul. Jasnogórska 11, 31-358 Kraków.

Obligatoryjnie wszystkie dokumenty muszą zostać opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym w formacie XAdES

Wnioski należy składać od 20.06.2024 r. do 28.11.2024 r. do godz. 15:00.

Dokumenty

pdf

656.83 KB

Obowiązujący od
19.06.2024

pdf

683.58 KB

Obowiązujący od
19.06.2024

pdf

595.51 KB

Obowiązujący od
19.06.2024

pdf

446.46 KB

Obowiązujący od
19.06.2024

Informacje dodatkowe

Finanse

Maksymalny procent dofinansowania

95%

Maksymalna kwota dofinansowania

Wskazana w strategii ZIT

Pula środków na nabór

261 890 781,10 PLN

Data naboru

Start

20.06.2024

Koniec

28.11.2024

Instytucja przyjmująca wnioski o dofinansowanie
Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości
ul. Armii Krajowej 16
30-150 Kraków
Polska
Kontakt do organizatora naboru:
Punkt Kontaktowy
info@mcp.malopolska.pl
Gdzie szukać informacji?
Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Krakowie
ul. Wielicka 72B
30-552 Kraków
Polska
Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Chrzanowie
ul. Grunwaldzka 5
32-500 Chrzanów
Polska
Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Tarnowie
Al. Solidarności 5-9
33-100 Tarnów
Polska
Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Nowym Targu
Al. Tysiąclecia 44
34-400 Nowy Targ
Polska
Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Nowym Sączu
Rynek 13
33-300 Nowy Sącz
Polska
FEMP.06.33-IP.01-031/24