- Strona główna
- Nabory
- Działania 2.30 Rozwój zielonej i niebieskiej infrastruktury w miastach oraz rekultywacja terenów zdegradowanych – IIT OPK
Działanie 2.30 Rozwój zielonej i niebieskiej infrastruktury w miastach oraz rekultywacja terenów zdegradowanych – IIT OPK
Zarząd Województwa Małopolskiego, jako Instytucja Zarządzająca programem Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021–2027, ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie projektów w ramach Priorytetu 2 Fundusze europejskie dla środowiska, Działania 2.30 Rozwój zielonej i niebieskiej infrastruktury w miastach oraz rekultywacja terenów zdegradowanych – IIT OPK, typu projektu A Rozwój zielonej i niebieskiej infrastruktury w miastach (tryb niekonkurencyjny)
Spis treści
Szczegóły naboru
- Administracja rządowa,
- Instytucje kultury,
- Instytucje odpowiedzialne za gospodarkę wodną,
- Jednostki organizacyjne działające w imieniu jednostek samorządu terytorialnego,
- Jednostki rządowe i samorządowe ochrony środowiska,
- Jednostki Samorządu Terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia,
- Kościoły i związki wyznaniowe,
- Niepubliczne instytucje kultury,
- Organizacje pozarządowe,
- Podmioty ekonomii społecznej
- Podmioty świadczące usługi publiczne w ramach realizacji obowiązków własnych jednostek samorządu terytorialnego
- Podmioty zarządzające terenami inwestycyjnymi,
- Policja, straż pożarna i służby ratownicze,
- Przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne,
- Przedszkola i inne formy wychowania przedszkolnego,
- Spółki wodne,
- Szkoły i inne placówki systemu oświaty,
Sposób wyboru projektów
- niekonkurencyjny
Na co
- Ochrona środowiska
- Nabór wniosków dotyczy projektów wybieranych w sposób niekonkurencyjny, ocenianych w Instytucji Zarządzającej.
- Nabór obejmuje wyłącznie projekty ujęte na liście projektów w pozytywnie zaopiniowanej przez IZ Strategii IIT OPK lub liście projektów wynikającej z porozumienia terytorialnego.
- Do przeliczenia wartości dofinansowania UE projektu ZIT stosuje się kurs 4,2975 zł.
- Projekt składany w ramach naboru musi być zgodny z zapisami FEM 2021-2027, SzOP FEM 2021-2027 oraz z Harmonogramem naborów wniosków o dofinansowanie w programie Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027 – w obrębie Priorytetu 2 Fundusze europejskie dla środowiska, Działania 2.30 Rozwój zielonej i niebieskiej infrastruktury w miastach oraz rekultywacja terenów zdegradowanych – IIT OPK, typu projektu A Rozwój zielonej i niebieskiej infrastruktury w miastach.
- Wspierane będą projekty obejmujące swoim zakresem rozwój zielonej i niebieskiej infrastruktury w miastach, służący poprawie i zachowaniu różnorodności biologicznej, w wyniku której powstaną m.in. tereny zielone tworzące dogodne warunki dla rodzimych ptaków, owadów czy drobnych ssaków.
- W ramach działania planuje się rozwój i tworzenie zielno-niebieskiej infrastruktury w miastach, mających na celu ochronę i zwiększenie bioróżnorodności oraz wzbogacanie publicznych terenów zieleni, m.in.:
1. parków spacerowo-wypoczynkowych (w tym zabytkowych), parków kieszonkowych, zielonych dachów, ścian na budynkach użyteczności publicznej, oczek wodnych, zielonych przystanków, zielononiebieskiej infrastruktury na terenach ogólnodostępnych placówek użyteczności publicznej, zieleni towarzyszącej ulicom, ogrodów deszczowych, rowów bioretencyjnych i rowów infiltracyjnych, przepuszczalne nawierzchnie oraz zadrzewienia, zieleń uliczna, zielone ekrany, inne nasadzenia zieleni gatunków rodzimych.
2. rozszczelnienie powierzchni nieprzepuszczalnych np. parkingów, placów – „odbetonowanie” m.in. usuwanie betonowych, asfaltowych i innych powierzchniowych uszczelnień gruntu, ale tylko w przypadku jeśli w wyniku takiego działania powstaną na tym miejscu tereny zagospodarowane zielenią w tym ciągami komunikacyjnymi czy zagospodarowanie niebieską infrastrukturą, sprzyjające zachowaniu i ochronie różnorodności biologicznej np. utworzony zostanie park, teren zielony.
3. sfinansowanie infrastruktury. towarzyszącej, np. stojaki na rowery, ławki, kosze na śmieci, oświetlenie, obiekty małej architektury np. tężnie wyłącznie jako nieprzeważający kosztowo element szerszego projektu.
4. jako element projektu możliwe będą działania z zakresu edukacji ekologicznej/przyrodniczej/klimatycznej (np. kampanie informacyjne, spotkania, warsztaty itp.)
- Wspierane będą wyłącznie działania w miastach o liczbie mieszkańców nie większej niż 20 tys. (z wyłączeniem stolic powiatów z przedziału 15-20 tys. mieszkańców ) – na podstawie danych GUS aktualnych na dzień ogłoszenia naboru.
- Produkty projektów realizowanych w ramach działania 2.30 typ A muszą być ogólnodostępne i bezpłatne.
Szczegółowe warunki i ograniczenia wskazane zostały w Załączniku do ogłoszenia pn. „Wykaz informacji specyficznych i załączników do wniosku o dofinansowanie”.
Jak się ubiegać
Jakie dokumenty przygotować
Lista niezbędnych informacji do wniosku o dofinansowanie wynika z kryteriów wyboru, Regulaminu wyboru projektów i załączników do niego, Załączników do ogłoszenia oraz Wademekum wiedzy o wniosku.
W szczególności należy pamiętać o złożeniu:
- Załączników do wniosku o dofinansowanie projektu
- Oświadczeń Wnioskodawcy i partnerów – jeśli występują
- Dokumentów potwierdzających stan przygotowania projektu do realizacji
- Analizy finansowej – sporządzonej na udostępnionym wzorze
Jak przygotować wniosek?
1. Zapoznaj się z kryteriami wyboru – ich spełnienie jest kluczowe, aby móc ubiegać się o dofinansowanie;
2. Zapoznaj się z Regulaminem wyboru projektów
3. Zapoznaj się z Załącznikiem do ogłoszenia pn. „Wykaz informacji specyficznych i załączników do wniosku o dofinansowanie” – poznaj założenia naboru;
4. Przeczytaj Wademekum wiedzy o wniosku oraz Instrukcję przygotowania wniosku o dofinansowanie w Systemie IGA – które zawierają wskazówki dotyczące wypełniania wniosku o dofinansowanie, w tym zakres informacji, które są niezbędne do zaprezentowania we wniosku;
...
Jak składać wniosek
Online
Wniosek o dofinansowanie projektu jest przygotowywany i wraz z załącznikami składany wyłącznie za pośrednictwem Systemu IGA, który jest dostępny na stronie internetowej https://iga.malopolska.pl.
Pamiętaj – nabór wniosków kończy się we wskazanym dniu o godzinie 15:00:00.
Obligatoryjnie wszystkie dokumenty muszą zostać opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym.
Przydatne wskazówki
- Sprawdź najbliższe wydarzenia informacyjne i szkolenia – dzięki temu szybciej i łatwiej przygotujesz wniosek;
- Zapoznaj się ze Szczegółowym Opisem Priorytetów;
- Jeśli masz jakieś pytania skontaktuj się z Puntem Informacyjnym.
- Sprawdzaj informacje na stronie internetowej programu.
- Umowa o dofinansowanie projektu, Uchwała ZWM w sprawie podjęcia decyzji o dofinansowaniu projektu oraz Porozumienie o dofinansowaniu Projektu zostały przyjęte Uchwałą Nr 2279/23 ZWM z dnia 28 listopada 2023 r., z późn. zm.
Dokumenty
Przydatne linki
Informacje dodatkowe
Finanse
Maksymalny procent dofinansowania
85%
Pula środków na nabór
6 747 075,00 zł
Data naboru
Start
04.10.2024
Koniec
10.01.2025
Termin rozstrzygnięcia
czerwiec 2025 r.
Organizator naboru
Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Departament Funduszy Europejskich
ul. Wielicka 72 B
30-552 Kraków
Polska
30-552 Kraków
Polska
Gdzie szukać informacji?
FEMP.02.30-IZ.00-091/24
04.10.2024