- Strona główna
- Nabory
- Działanie 5.10 Infrastruktura podmiotów reintegracji, typ projektu A
Działanie 5.10 Infrastruktura podmiotów reintegracji, typ projektu A
Zarząd Województwa Małopolskiego, jako Instytucja Zarządzająca programem Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021–2027, ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie projektów w ramach Priorytetu 5 Fundusze europejskie wspierające infrastrukturę społeczną, Działania 5.10 Infrastruktura podmiotów reintegracji, typ projektów A Infrastruktura podmiotów reintegracji.
Spis treści
Szczegóły naboru
Dla kogo
- administracja publiczna
- organizacje społeczne i związki wyznaniowe
Wnioskodawcą lub partnerem w projekcie może być tylko organ prowadzący dany:
- klub integracji społecznej (KIS) lub centrum integracji społecznej (CIS) w rozumieniu Ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o zatrudnieniu socjalnym;
- warsztat terapii zajęciowej (WTZ) lub zakład aktywizacji zawodowej (ZAZ) w rozumieniu Ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych
Sposób wyboru projektów
- konkurencyjny
Na co
- Aktywizacja społeczna i zwalczanie ubóstwa
Nabór obejmuje typ projektów A. Infrastruktura podmiotów reintegracji.
W ramach działania realizowane będą projekty dotyczące rozwoju infrastruktury społecznej w zakresie wsparcia podmiotów reintegracyjnych, w szczególności zakładów aktywizacji zawodowej. Interwencja obejmuje także zakup wyposażenia oraz zakup niezbędnego sprzętu służącego reintegracji społeczno-zawodowej.
Celem działania jest poprawa dostępu do usług reintegracji społecznej i zawodowej poprzez rozwój infrastruktury tych podmiotów, w wyniku czego utworzone zostaną nowe miejsca reintegracji (w nowych i istniejących podmiotach) lub rozszerzona zostanie oferta wsparcia realizowana przez dany podmiot poprzez utworzenie nowych pracowni, warsztatów lub przygotowanie innych pomieszczeń służących realizacji działań reintegracyjnych np. pomieszczenia służące prowadzeniu poradnictwa specjalistycznego, terapii ruchowej, rehabilitacji.
Podmioty reintegracyjne to jednostki organizacyjne prowadzące działalność reintegracyjną społeczno-zawodową skierowaną do osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, prowadzone przez organizacje non-profit, jednostki samorządu terytorialnego lub inne podmioty, np. spółdzielnie socjalne.
W ramach typu A projektu możliwe będzie w szczególności:
- budowa, rozbudowa, przebudowa obiektów służących reintegracji społecznej i zawodowej, dopuszcza się również prace remontowe w sytuacji gdy tego typu prace stanowią niezbędny element projektu dla pełnej funkcjonalności inwestycji podstawowej polegającej na rozbudowie lub przebudowie danego obiektu i nie stanowią elementu dominującego kosztowo;
- zagospodarowanie bezpośredniego otoczenia funkcjonalnie powiązanego z realizowanym projektem,
- zakup sprzętu oraz wyposażenia niezbędnego do wyposażenia pracowni/warsztatów lub innych pomieszczeń służących realizacji działań reintegracyjnych. Kwalifikowalne mogą być także koszty związane z jego instalacją i uruchomieniem,
- dopuszcza się (jako uzupełnienie szerszego zakresu projektu) możliwość zakupu środka transportu przystosowanego do przewozu osób z niepełnosprawnościami będącymi uczestnikami wsparcia oferowanego przez podmiot reintegracyjny. Dopuszczalnie jest wyłącznie nabycie nowych pojazdów zero- lub niskoemisyjnych spełniających wymogi „ekologicznie czystych pojazdów” w rozumieniu dyrektywy PE i Rady (UE) 2019/1161 zmieniającej dyrektywę 2009/33/WE w sprawie promowania ekologicznie czystych i energooszczędnych pojazdów transportu drogowego.
UWAGA:
- Po zrealizowaniu projektu, obiekt będący przedmiotem projektu oraz zagospodarowywana przestrzeń muszą być dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
- W ramach działania nie będą realizowane inwestycje infrastrukturalne, ani doposażenie w sprzęt placówek świadczących całodobową opiekę długoterminową w instytucjonalnych formach, nie jest także dopuszczalne tworzenie lub wsparcie infrastruktury podmiotów reintegracyjnych na nieruchomościach należących do placówek świadczących całodobową opiekę długoterminową w instytucjonalnej formie.
- Wsparciu nie będą podlegać projekty Wnioskodawców będących członkami Związku ZIT/ IIT OPK, ich jednostek organizacyjnych oraz podmiotów z nimi powiązanych, którzy są wyszczególnieni na aktualnych listach projektów (ujętych w strategii lub w porozumieniu) jako wnioskodawcy lub liderzy projektów w danym (analogicznym) obszarze tematycznym.
Szczegółowe warunki i ograniczenia wskazane zostały w Regulaminie wyboru projektów.
Jak się ubiegać
Jakie dokumenty przygotować
Lista niezbędnych informacji do wniosku o dofinansowanie wynika z kryteriów wyboru, Regulaminu wyboru projektów i załączników do niego oraz Wademekum wiedzy o wniosku.
W szczególności należy pamiętać o złożeniu:
- Załączników do wniosku o dofinansowanie projektu
- Oświadczeń Wnioskodawcy i partnerów – jeśli występują
- Dokumentów potwierdzających stan przygotowania projektu do realizacji
Jak przygotować wniosek?
1. Zapoznaj się z kryteriami wyboru – ich spełnienie jest kluczowe, aby móc ubiegać się o dofinansowanie;
2. Zapoznaj się z Regulaminem wyboru projektów – poznaj założenia naboru;
3. Przeczytaj Wademekum wiedzy o wniosku – które zawiera wskazówki dotyczące wypełniania wniosku o dofinansowanie, w tym zakres informacje, które są niezbędne do zaprezentowania we wniosku;
4. Zapoznaj się z informacjami nt. Systemu IGA – tj. systemu służącego do składania wniosków o dofinansowanie;
5. Załóż konto w Systemie IGA.
Jak składać wniosek
Online
Wniosek o dofinansowanie projektu jest przygotowywany i wraz z załącznikami składany wyłącznie za pośrednictwem Systemu IGA, który jest dostępny na stronie internetowej https://iga.malopolska.pl.
Pamiętaj – nabór wniosków kończy się we wskazanym dniu o godzinie 15:00:00.
Obligatoryjnie wszystkie dokumenty muszą zostać opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym.
Przydatne wskazówki
- Sprawdź najbliższe wydarzenia informacyjne i szkolenia – dzięki temu szybciej i łatwiej przygotujesz wniosek;
- Zapoznaj się ze Szczegółowym Opisem Priorytetów;
- Jeśli masz jakieś pytania skontaktuj się z Puntem Informacyjnym.
- Sprawdzaj informacje na stronie internetowej programu.
Dokumenty
Przydatne linki
Informacje dodatkowe
Finanse
Maksymalny procent dofinansowania
92%
Pula środków na nabór
13 992 551,35 zł
Data naboru
Start
12.12.2024
Koniec
12.02.2025
Termin rozstrzygnięcia
lipiec 2025 r.
Organizator naboru
Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Departament Funduszy Europejskich
ul. Wielicka 72 B
30-552 Kraków
Polska
30-552 Kraków
Polska
Gdzie szukać informacji?
FEMP.05.10-IZ.00-112/24
11.12.2024