- Strona główna
- Poradniki
- Zgłoszenia podejrzenia niezgodności z Kartą Praw Podstawowych Unii Europejskiej i Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych
Zgłoszenia podejrzenia niezgodności z Kartą Praw Podstawowych Unii Europejskiej i Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych
Beneficjenci programu FEM oraz wszystkie instytucje zaangażowane w zarządzanie i wdrażanie Programu FEM zobowiązani są do przestrzegania horyzontalnych zasad równościowych:
- zasady równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami,
- zasady równości kobiet i mężczyzn.
Zgodnie z Wytycznymi dotyczącymi realizacji zasad równościowych w ramach funduszy unijnych na lata 2021-2027 , każda Instytucja Zarządzająca w okresie wdrażania programu wyznacza koordynatora zasad równościowych.
Koordynatorem ds. równości z ramienia Instytucji Zarządzającej programem Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027 jest Barbara Kasprzycka, e-mail: Barbara.Kasprzycka@umwm.malopolska.pl, tel. (12) 299 09 70
Dodatkowo, na każdym etapie realizacji, projekty dofinansowane w ramach FEM oraz działania beneficjenta i instytucji muszą być zgodne z:
Zgodnie z Samooceną spełnienia warunku Skuteczne stosowanie i wdrażanie Karty praw podstawowych w Polsce, w celu zapewnienia stosowania KPP w ramach programów finansowanych ze środków UE oraz właściwej koordynacji wewnątrz systemu instytucjonalnego, w ramach każdej instytucji zarządzającej wyznacza się koordynatora do spraw Karty praw podstawowych.
Koordynatorem ds. KPP z ramienia Instytucji Zarządzającej programem Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027 jest Agnieszka Bartnik, e-mail: Agnieszka.Bartnik@umwm.malopolska.pl, tel. (12) 299 06 72
W ramach systemu wdrażania funduszy europejskich przygotowano dodatkową ramową procedurę, umożliwiającą złożenie zgłoszenia o podejrzeniu niezgodności z KPP lub KPON interwencji w ramach programów unijnych.
Procedura ta nie zastępuje możliwości wynikających z systemu ochrony praw w zakresie zaskarżania działań organów publicznych. Skargę na niestosowanie KPP lub KPON można wnieść do Rzecznika Praw Obywatelskich (zapoznaj się z informacjami na stronie ), lub dochodzić swoich praw przed sądem.
Zgłoszenia podejrzenia niezgodności z KPP i KPON w ramach FEM
Opracowano na podstawie dokumentu Samoocena spełnienia warunku Skuteczne stosowanie i wdrażanie Karty praw podstawowych w Polsce oraz Wytycznych Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej dotyczących realizacji zasad równościowych w ramach funduszy unijnych na lata 2021-2027
Zgłoszenie podejrzenia niezgodności z KPP/KPON może dotyczyć wszelkich działań podejmowanych przez beneficjenta lub instytucje w związku z realizowanymi projektami w ramach programu, w tym projektów własnych IZ/IP. Możliwość wniesienia zgłoszenia dotyczy również działań IZ/IP związanych z realizacją programu, w tym dokumentów, procedur lub wytycznych, a także czynności podejmowanych przez te instytucje w związku z wdrażaniem programu.
Kto może wnieść zgłoszenie o podejrzeniu niezgodności z KPP/KPON
Jeśli jesteś:
- uczestnikiem projektu
- ostatecznym odbiorcą projektu
- wnioskodawcą
- beneficjentem
- partnerem
w ramach programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027, możesz zgłosić podejrzenie niezgodności z KPP/KPON.
Wnosząc zgłoszenie należy wykazać się istnieniem interesu faktycznego (powinna istnieć podstawa faktyczna dla zgłaszającego do wniesienia zgłoszenia – np. konieczność zrealizowania swojego uprawnienia lub obowiązku). W przypadku zgłoszeń dot. podejrzenia niezgodności z KPON zgłoszenia mogą wnosić osoby z niepełnosprawnością lub ich przedstawiciele ustawowi.
Jednocześnie każdy* – w tym również organizacje pozarządowe działające na rzecz dostępności lub równego traktowania – może poinformować beneficjenta lub instytucję zaangażowaną w realizację FEM o zauważonych problemach, nieprawidłowościach czy błędach w stosowaniu zapisów KPP/KPON. Obowiązkiem tych podmiotów będzie weryfikacja przedstawionej informacji i podjęcie odpowiednich kroków zmierzających do jej uwzględnienia lub odrzucenia – w zależności od stanu faktycznego.
Czego może dotyczyć zgłoszenie?
Zgłoszenia podejrzenia niezgodności z KPP lub KPON mogą dotyczyć:
- projektu (operacji) lub działań beneficjenta związanych z realizacją projektu w ramach FEM;
- projektów (operacji) realizowanych przez IP, lub działań IP związanych z wdrażaniem programu FEM;
- projektów (operacji) realizowanych przez IZ, lub działań IZ związanych z wdrażaniem programu FEM.
Obowiązkiem instytucji, do której wpłynie zgłoszenie o podejrzeniu niezgodności z KPP lub KPON jest jego weryfikacja. Jeżeli w wyniku ustaleń instytucji zostanie stwierdzone, że zapisy KPP/KPON nie są respektowane, powodując jednocześnie naruszenie prawa powszechnie obowiązującego, Instytucja realizująca zgłoszenie informuje o tym odpowiednie instytucje ochrony prawa.
W przypadku potwierdzenia naruszenia KPP instytucja realizująca zgłoszenie powiadamia wnioskodawcę o dalszych możliwościach postępowania w sprawie , tj. możliwości zgłoszenia naruszenia np. do Rzecznika Praw Obywatelskich, Państwowej Inspekcji Pracy, Rzecznika Praw Pacjenta lub sądu.
W przypadku potwierdzenia podejrzenia naruszenia KPON oraz związanego z tym naruszenia przepisów prawa powszechnie obowiązującego, instytucja realizująca zgłoszenie przekazuje zgłoszenie do odpowiednich służb, np. Rzecznika Praw Obywatelskich, Państwowej Inspekcji Pracy, Rzecznika Praw Pacjenta, a także właściwych organów ścigania. W przypadku podejrzenia niezgodności z KPON projektu lub działań beneficjenta związanych z realizacją projektu, bez względu na wynik analizy, instytucja realizująca zgłoszenie zgłasza podejrzenia do odpowiednich służb, np. Rzecznika Praw Obywatelskich, Państwowej Inspekcji Pracy, Rzecznika Praw Pacjenta, a także właściwych organów ścigania oraz do wiadomości IZ.
Instytucja realizująca zgłoszenie, niezależnie od wyników przeprowadzonej przez siebie weryfikacji, informuje wnioskodawcę o możliwości złożenia skargi do właściwych organów ochrony prawa.
Schemat realizacji zgłoszenia
W odniesieniu do wsparcia w ramach programu FEM, obowiązywać będzie następujący schemat realizacji zgłoszeń podejrzeń niezgodności projektów/operacji/działań z KPP lub KPON:
Zgłoszenie dot. projektu lub działań beneficjenta FEM realizuje instytucja ogłaszająca nabór (Instytucja Pośrednicząca FEM lub Instytucja Zarządzająca FEM)
W przypadku podejrzenia niezgodności z KPP lub KPON projektu lub działań beneficjenta związanych z realizacją projektu, IP/IZ po otrzymaniu zgłoszenia analizuje zgłoszenie i podejmuje czynności wyjaśniające, adekwatne do zakresu zgłoszenia, m.in. gromadzi dokumentację, wzywa beneficjenta do przedstawienia wyjaśnień.
W przypadku potwierdzenia naruszenia KPP instytucja powiadamia wnioskodawcę o dalszych możliwościach postępowania w sprawie , tj. możliwości zgłoszenia naruszenia np. do Rzecznika Praw Obywatelskich, Państwowej Inspekcji Pracy, Rzecznika Praw Pacjenta lub sądu. W przypadku naruszenia obowiązujących przepisów prawa, IP/IZ zawiadamia także właściwe organy ścigania oraz IZ.
W przypadku zgłoszenia dot. naruszenia KPON, bez względu na wynik analizy, instytucja zgłasza podejrzenia do odpowiednich służb, np. Rzecznika Praw Obywatelskich, Państwowej Inspekcji Pracy, Rzecznika Praw Pacjenta, a także właściwych organów ścigania oraz do wiadomości IZ.
Szczegółowa procedura realizacji zgłoszeń została określona w Podręczniku Instytucji Zarządzającej programem Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027 Podproces 20 D – Niezgodność w projektach wdrażanych przez Departament Funduszy Europejskich z KPP oraz KPON (Uchwała Nr 657/24 Zarządu Województwa Małopolskiego z dnia 26 marca 2024 r. w sprawie przyjęcia Podręcznika Instytucji Zarządzającej programem Fundusze Europejskie dla Małopolski na lata 2021-2027 – wersja 3. oraz w Podręcznikach Instytucji Pośredniczących Programu Fundusze Europejskie dla Małopolski na lata 2021-2027 (Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości: cz.2 pkt 7 Podręcznika IP- Zasady postępowania z podejrzeniami niezgodności projektów (operacji) lub działań z KPP i KPON; Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie: Instrukcja rozpatrywania zgłoszeń w zakresie KPP i KPON).
Zgłoszenie dot. projektów realizowanych przez IP, lub działań IP związanych z wdrażaniem programu FEM realizuje Instytucja Zarządzająca FEM
W przypadku podejrzenia o niezgodności z KPP lub KPON projektów realizowanych przez IP lub działań IP związanych z wdrażaniem programu FEM, IZ po otrzymaniu zgłoszenia analizuje, czy dane zdarzenie może stanowić podejrzenie naruszenia KPP/KPON i ustala, czy posiada wszystkie niezbędne informacje do przeanalizowania sprawy. IZ zwraca się z prośbą do IP o przedstawienie stosownych wyjaśnień, w uzasadnionych przypadkach wszczyna kontrolę w IP.
W przypadku potwierdzenia naruszenia KPP, IZ powiadamia wnioskodawcę o dalszych możliwościach postępowania w sprawie , tj. zgłoszenia naruszenia np. do Rzecznika Praw Obywatelskich, Państwowej Inspekcji Pracy, Rzecznika Praw Pacjenta lub sądu. W przypadku naruszenia obowiązujących przepisów prawa, IZ zawiadamia także właściwe organy ścigania.
W przypadku potwierdzenia podejrzenia naruszenia KPON oraz związanego z tym naruszenia przepisów prawa powszechnie obowiązującego, IZ przekazuje zgłoszenie do odpowiednich służb, np. Rzecznika Praw Obywatelskich, Państwowej Inspekcji Pracy, Rzecznika Praw Pacjenta, a także właściwych organów ścigania.
Szczegółowa procedura realizacji zgłoszeń została określona w Podręczniku Instytucji Zarządzającej programem Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027 Podproces 1H – Niezgodność operacji wspieranych z Funduszy z KPP oraz KPON.
Zgłoszenie dot. projektów realizowanych przez IZ, lub działań IZ związanych z wdrażaniem programu FEM realizuje Rzecznik Funduszy Europejskich (RFE)
W przypadku otrzymania zgłoszenia podejrzenia niezgodności z KPP lub KPON projektów lub działań IZ FEM, Rzecznik Funduszy Europejskich analizuje zgłoszenie, a następnie w celu ustalenia, czy prawo określone w KPP jest respektowane, zwraca się z prośbą do IZ o przedstawienie stosownych wyjaśnień. Po przeanalizowaniu zgłoszenia, Rzecznik Funduszy Europejskich przedstawia IZ wnioski z analizy.
W przypadku potwierdzenia naruszenia KPP, Rzecznik Funduszy Europejskich powiadamia wnioskodawcę o dalszych możliwościach postępowania w sprawie , tj. zgłoszenia naruszenia np. do Rzecznika Praw Obywatelskich, Państwowej Inspekcji Pracy, Rzecznika Praw Pacjenta lub sądu. W przypadku naruszenia obowiązujących przepisów prawa, Rzecznik Funduszy Europejskich zawiadamia także właściwe organy ścigania.
W przypadku potwierdzenia naruszenia KPON oraz związanego z tym naruszenia przepisów prawa powszechnie obowiązującego, Rzecznik kieruje zgłoszenie do odpowiednich służb, np. Rzecznika Praw Obywatelskich, Państwowej Inspekcji Pracy, Rzecznika Praw Pacjenta, a także właściwych organów ścigania.
Zgłoszenie dot. projektów (operacji)/działań beneficjenta lub instytucji, które wpłynęło za pośrednictwem KE realizuje Rzecznik Funduszy Europejskich lub IZ
W przypadku przekazania przez KE zgłoszenia podejrzenia niezgodności z KPP lub KPON projektów/działań, które wpłynęło do KE, właściwym do jego rozpatrzenia jest Rzecznik Funduszy Europejskich (dot. projektów/operacji/działań IZ) lub IZ (w pozostałych przypadkach).
RFE/IZ analizuje, czy dane zdarzenie może stanowić podejrzenie naruszenia KPP lub KPON i ustala, czy posiada wszystkie niezbędne informacje do zbadania sprawy. W celu ustalenia, czy prawa określone w KPP/KPON są respektowane, Rzecznik Funduszy Europejskich/IZ zwraca się do IZ/IP o przedstawienie stosownych wyjaśnień.
W przypadku potwierdzenia naruszenia KPP, Rzecznik Funduszy Europejskich powiadamia wnioskodawcę o dalszych możliwościach postępowania w sprawie , tj. zgłoszenia naruszenia np. do Rzecznika Praw Obywatelskich, Państwowej Inspekcji Pracy, Rzecznika Praw Pacjenta lub sądu.
W przypadku potwierdzenia informacji o naruszeniu przepisów prawa powszechnie obowiązującego, IZ/Rzecznik Funduszy Europejskich kieruje zgłoszenie do odpowiednich służb, np. Rzecznika Praw Obywatelskich, Państwowej Inspekcji Pracy, Rzecznika Praw Pacjenta, a także zawiadamia właściwe organy ścigania.
Jak dokonać zgłoszenia?
Zgłoszenie podejrzenia niezgodności z KPP lub KPON może zostać wniesione w formie pisemnej lub w innej formie jeśli wynika to ze szczególnych potrzeb komunikacyjnych zgłaszającego.
Zgłoszenie pisemne w wersji elektronicznej można wysłać za pośrednictwem:
- skrzynki e-mail: KPP_KPON@umwm.malopolska.pl lub innej wskazanej w dokumentacji naboru
- platformy e-PUAP- adres elektronicznej skrzynki podawczej: /947ts6aydy/SkrytkaESP
Zgłoszenie w wersji pisemnej tradycyjnej można wysłać pocztą/kurierem na adres korespondencyjny:
- Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego,ul. Racławicka 56, 30-017 Kraków
lub dostarczyć je osobiście na dziennik podawczy UMWM w jednej z poniższych lokalizacji:
- ul. Racławicka 56, 30-017 Kraków;
- ul. Basztowa 22, 31-156 Kraków;
- ul. Wielicka 72, 30-552 Kraków;
- ul. Jagiellońska 52, 33-300 Nowy Sącz;
- ul. Górnickiego 1, 32-600 Oświęcim;
- al. Solidarności 5-9, 33-100 Tarnów;
- al. Tysiąclecia 44, 34-400 Nowy Targ;
- ul. Warszawska 10, 32-200 Miechów;
- ul. Kościeliska 7, 34-500 Zakopane;
- ul. J. Piłsudskiego 23, 34-200 Sucha Beskidzka.
Zgłoszenie może zostać wniesione osobiście w formie ustnej do protokołu pod adresem: ul. Wielicka 72 A, pokój 102, od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00, po wcześniejszym umówieniu się z Koordynatorem ds. KPP (tel. 12 2990672, e-mail: agnieszka.bartnik@umwm.malopolska.pl )
Istnieje możliwość wniesienia zgłoszenie w innej formie, jeśli wynika to ze szczególnych potrzeb komunikacyjnych zgłaszającego.
Wymagania dotyczące zgłoszenia
Proszę skorzystać z formularza zgłoszeniowego (załącznik Nr 1 i załącznik Nr 2)
W zgłoszeniu należy zawrzeć niezbędne informacje, umożliwiające rozpatrzenie Państwa zgłoszenia, w tym:
- imię i nazwisko zgłaszającego (lub nazwę podmiotu),
- dane do kontaktu,
- numer projektu (jeśli dotyczy),
- wykazanie się istnieniem interesu faktycznego
- opis sprawy wraz z ewentualnymi załącznikami dotyczącymi zgłoszenia.
Termin rozpatrzenia zgłoszenia
Zgłoszenia o podejrzeniu niezgodności projektu (operacji)/działań z KPP lub KPON będą analizowane w terminie 2 miesięcy od ich wpływu do odpowiednich do ich weryfikacji instytucji. W uzasadnionych przypadkach, będzie istniała możliwość wydłużenia tego terminu, o czym podmiot/osoba składająca zgłoszenie zostanie poinformowany.
Informowanie Komitetu Monitorującego FEM
Instytucja Zarządzająca FEM jest zobowiązana do przygotowania zbiorczej informacji o zgłoszeniach podejrzenia niezgodności oraz o przypadkach niezgodności z KPP/KPON projektów lub działań związanych z realizacją projektów i wdrażaniem programu. Sprawozdanie to jest przedstawiane na posiedzeniu Komitetu Monitorującego FEM co najmniej raz w roku. W sprawozdaniu uwzględnia się zgłoszenia przekazane przez Komisję Europejską, wniesione do IZ/IP oraz do Rzecznika Funduszy Europejskich (z uwzględnieniem informacji pochodzącej od Rzecznika Praw Obywatelskich). KM FEM jest informowany o charakterze oraz liczbie zgłoszeń i przypadków niezgodności interwencji realizowanej w ramach programu z przepisami KPP/KPON, ich statusie, działaniach podjętych przez właściwe instytucje w związku z ich wystąpieniem oraz działaniach naprawczych/ prewencyjnych w celu uniknięcia powtórzenia się takich sytuacji w przyszłości.
Dokumenty
Podstawę do realizacji horyzontalnych zasad równościowych, KPP oraz KPON stanowią następujące dokumenty:
• Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/1060 z dnia 24 czerwca 2021 r.
ustanawiające wspólne przepisy dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego,
Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, Funduszu Spójności, Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji i Europejskiego Funduszu Morskiego, Rybackiego i Akwakultury, a także przepisy finansowe na potrzeby tych funduszy oraz na potrzeby Funduszu Azylu, Migracji i Integracji, Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Instrumentu Wsparcia Finansowego na rzecz Zarządzania Granicami i Polityki Wizowej
• Karta praw podstawowych Unii Europejskiej (KPP)
• Wytyczne dotyczące zapewnienia poszanowania Karty praw podstawowych Unii Europejskiej przy wdrażaniu europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych
• Konwencja ONZ o prawach osób niepełnosprawnych (KPON)
• Wytyczne dotyczące realizacji zasad równościowych w ramach funduszy unijnych na lata 2021-2027
• Samoocena spełnienia warunku Skuteczne stosowanie i wdrażanie Karty praw podstawowych w Polsce
Załączniki
docx
14.12 KB
Obowiązujący od
10.06.2024
123.34 KB
Obowiązujący od
10.06.2024