Działanie 2.30 Rozwój zielonej i niebieskiej infrastruktury w miastach oraz rekultywacja terenów zdegradowanych - IIT OPK, typ projektu B

Spis treści

Szczegóły naboru

O dofinansowanie projektu mogą ubiegać się podmioty, które należą do niżej wymienionych typów Wnioskodawców/Beneficjentów - szczegółowych:

  • Administracja rządowa,
  • Instytucje kultury,
  • Instytucje odpowiedzialne za gospodarkę wodną,
  • Jednostki organizacyjne działające w imieniu jednostek samorządu terytorialnego,
  • Jednostki rządowe i samorządowe ochrony środowiska,
  • Jednostki Samorządu Terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia,
  • Wnioskodawcami mogą być związki i stowarzyszenia JST.
  • Kościoły i związki wyznaniowe,
  • Niepubliczne instytucje kultury,
  • Organizacje pozarządowe,
  • Podmioty ekonomii społecznej,
  • Podmioty świadczące usługi publiczne w ramach realizacji obowiązków własnych jednostek samorządu terytorialnego,
  • Podmioty zarządzające terenami inwestycyjnymi,
  • Policja, straż pożarna i służby ratownicze,
  • Przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne,
  • Przedszkola i inne formy wychowania przedszkolnego,
  • Spółki wodne,
  • Szkoły i inne placówki systemu oświaty.

Sposób wyboru projektów

  • niekonkurencyjny

Na co

  • Ochrona środowiska
  • Nabór wniosków dotyczy projektów wybieranych w sposób niekonkurencyjny, ocenianych w Instytucji Zarządzającej.
    Nabór wniosków dotyczy Priorytetu 2 Fundusze europejskie dla środowiska, Działania 2.30 Rozwój zielonej i niebieskiej infrastruktury w miastach oraz rekultywacja terenów zdegradowanych - IIT OPK, typ projektu B. Rekultywacja terenów zdegradowanych w ramach programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021–2027. 
  • W ramach działania wspierana będzie interwencja związana z wykorzystaniem instrumentu terytorialnego IIT, tj. Innych Instrumentów Terytorialnych – wyłącznie Otulina Podkrakowska (IIT OPK). 
    O dofinasowanie mogą ubiegać się wyłącznie projekty wynikające ze strategii IIT OPK lub porozumienia terytorialnego – pozytywnie zaopiniowanej przez IZ.
    Do przeliczenia wartości dofinansowania UE projektu IIT OPK stosuje się kurs 4,4074 zł.
    Za przygotowanie strategii IIT OPK odpowiedzialne będzie: Stowarzyszenie Otulina Podkrakowska.
  • Projekt składany w ramach naboru musi być zgodny z zapisami FEM 2021-2027, SzOP FEM 2021-2027 oraz z Harmonogramem naborów wniosków o dofinansowanie w programie Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027 – w obrębie Priorytetu 2 Fundusze europejskie dla środowiska, Działania 2.30 Rozwój zielonej i niebieskiej infrastruktury w miastach oraz rekultywacja terenów zdegradowanych - IIT OPK, typ projektu B. Rekultywacja terenów zdegradowanych (tryb niekonkurencyjny).
  • Nabór obejmuje następujące typy projektów B. Rekultywacja terenów zdegradowanych:

Zaplanowana interwencja zakłada podjęcie działań związanych ze wsparciem rekultywacji, w tym jeśli to konieczne remediacji, renaturyzacji zdegradowanych, zdewastowanych, poprzemysłowych, pogórniczych terenów (w tym obiektów) zmierzających do nadania terenom funkcji środowiskowych, społecznych lub gospodarczych.
Rekultywacja jest obowiązkowym elementem  i powinna stanowić co najmniej połowę kosztów kwalifikowanych projektu.
Renaturyzacja może stanowić wyłącznie element projektu dotyczącego rekultywacji lub remediacji.
Obiekty istniejące zlokalizowane na w/w terenach mogą być objęte wsparciem wyłącznie jako element projektu i ich koszt nie przekracza 30% kosztów kwalifikowanych. 
Natomiast budowa nowych obiektów/ budynków jest wykluczona (z wyłączeniem obiektów małej architektury przewidzianych do realizacji w celu środowiskowym).

Priorytetowo traktowane będą projekty, które będą prowadzić do rozwoju funkcji środowiskowych lub społecznych:
środowiskowa – rozwój nowych terenów zielonych, z uwzględnieniem wykorzystania naturalnej sukcesji przyrody i działań na rzecz czynnej ochrony przyrody, zielonej infrastruktury, a także terenów zielonych spełniających funkcje rekreacyjne, przyrodnicze, np. parki miejskie, zieleńce (tam gdzie to możliwe i zasadne biorąc pod uwagę zanieczyszczenie terenu). Dopuszczalne jest sfinansowanie elementów dodatkowych, np. ścieżki, place zabaw, ławki, kosze, infrastruktura oświetleniowa, siłownie plenerowe, ciągi pieszo-rowerowe, ścieżki rowerowe, ścieżki edukacyjne, inna ogólnodostępna infrastruktura rekreacyjna.
-  społeczna – rozumiana jest jako przygotowanie terenu pod przyszłą działalność związaną z realizacją funkcji społecznych, typu - świetlice środowiskowe, kluby seniora, ośrodki kultury, przestrzenie do organizacji wydarzeń kulturalnych itp.  Wsparcie nie dot. przygotowania terenu na potrzeby infrastruktury ochrony zdrowia ani też infrastruktury służącej świadczeniu usług w formach zinstytucjonalizowanych lub prowadzących do jakichkolwiek form segregacji.

Jeżeli wymienione przeznaczenie nie jest możliwe ze względu na parametry techniczne budynków lub terenów, poziom zanieczyszczenia lub względy związane np. z ładem przestrzennym, wówczas dopuszcza się zagospodarowanie terenu na funkcje gospodarcze.
-  gospodarcza – wsparcie dot. przygotowania terenu pod przyszłą działalność gospodarczą, przy czym, niekwalifikowalne będzie przygotowanie i uzbrojenie terenu (infrastruktura techniczna, sieci uzbrojenia, media itd.).

Dodatkowo konieczne jest udowodnienie, że działalność gospodarcza wnosi istotny wkład w realizację co najmniej jednego celu środowiskowego w rozumieniu Rozporządzenia w sprawie Taksonomii (Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/852 z dnia 18 czerwca 2020 r. w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje). Do celów niniejszego rozporządzenia określa się następujące cele:
  a)  łagodzenie zmian klimatu
  b)  adaptacja do zmian klimatu
  c)  zrównoważone wykorzystywanie i ochrona zasobów wodnych i morskich;
  d)  przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym
  e)  zapobieganie zanieczyszczeniu i jego kontrola
   f)  ochrona i odbudowa bioróżnorodności i ekosystemów

W ramach Działania zastosowanie będą mieć następujące warunki:

  1. wsparcie może być udzielone wyłącznie w przypadkach, gdy podmiot odpowiedzialny za degradację terenu czy też nielegalne składowanie odpadów nie może być zidentyfikowany lub nie może zostać obarczony odpowiedzialnością za sfinansowanie remediacji lub rekultywacji zgodnie z zasadą „zanieczyszczający płaci” oraz Dyrektywą 2004/35/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 21.04.2004 r. w sprawie odpowiedzialności za środowisko w odniesieniu do zapobiegania i zaradzania szkodom wyrządzonym środowisku naturalnemu;
  2. wspierane będą działania uwzględniające regulacje dot. odpowiedzialności za szkody spowodowane ruchem zakładu górniczego (jeśli dotyczy);
  3. zgodność z zasadą deinstytucjonalizacji - wydatki nie mogą dotyczyć infrastruktury opieki instytucjonalnej, rozumianej zgodnie z wytycznymi MFiPR dotyczącymi projektów z udziałem EFS+ w regionalnych programach na lata 2021-2027;
  4. w przypadku JST i ich związków wspierane będą projekty na terenach nienależących do Skarbu Państwa;
  5. projekty realizowane w ramach działania muszą być ogólnodostępne i nie mogą generować dochodów/ być nieefektywne finansowo;
  6. niekwalifikowana będzie budowa dróg, w tym parkingów.

Szczegółowe warunki i ograniczenia wskazane zostały w Regulaminie wyboru projektów w sposób niekonkurencyjny oraz Załączniku do ogłoszenia pn. „Wykaz informacji specyficznych i załączników do wniosku o dofinansowanie”.

Jak się ubiegać

Jakie dokumenty przygotować

Lista niezbędnych informacji do wniosku o dofinansowanie wynika z kryteriów wyboru, Regulaminu wyboru projektów i załączników do niego, Załączników do ogłoszenia oraz Wademekum wiedzy o wniosku.
W szczególności należy pamiętać o złożeniu:
-  Załączników do wniosku o dofinansowanie projektu
-  Oświadczeń Wnioskodawcy i partnerów – jeśli występują
-  Dokumentów potwierdzających stan przygotowania projektu do realizacji
-  Analizy finansowej – sporządzonej na udostępnionym wzorze

Jak przygotować wniosek?

1.  Zapoznaj się z kryteriami wyboru – ich spełnienie jest kluczowe, aby móc ubiegać się o dofinansowanie;
2.  Zapoznaj się z Regulaminem wyboru projektów 
3.  Zapoznaj się z Załącznikiem do ogłoszenia pn. „Wykaz informacji specyficznych i załączników do wniosku o dofinansowanie” – poznaj założenia naboru;
4.  Przeczytaj Wademekum wiedzy o wniosku  oraz Instrukcję przygotowania wniosku o dofinansowanie w Systemie IGA – które zawierają wskazówki dotyczące wypełniania wniosku o dofinansowanie, w tym zakres informacji, które są...

Jak składać wniosek

Online
Wniosek o dofinansowanie projektu jest przygotowywany i wraz z załącznikami składany wyłącznie za pośrednictwem Systemu IGA, który jest dostępny na stronie internetowej https://iga.malopolska.pl.
Pamiętaj – nabór wniosków kończy się we wskazanym dniu o godzinie 15:00:00.

 Obligatoryjnie wszystkie dokumenty muszą zostać opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

Przydatne wskazówki

  1. Sprawdź najbliższe wydarzenia informacyjne i szkolenia – dzięki temu szybciej i łatwiej przygotujesz wniosek;
  2. Zapoznaj się ze Szczegółowym Opisem Priorytetów;
  3. Jeśli masz jakieś pytania skontaktuj się z Puntem Informacyjnym.
  4. Sprawdzaj informacje na stronie internetowej programu.
  5. Umowa o dofinansowanie projektu, Uchwała ZWM w sprawie podjęcia decyzji o dofinansowaniu projektu oraz Porozumienie o dofinansowaniu Projektu zostały przyjęte Uchwałą Nr 2279/23 ZWM z dnia 28 listopada 2023 r., z późn. zm.

 

Dokumenty

pdf

793.32 KB

Obowiązujący od
17.07.2025

pdf

430.91 KB

Obowiązujący od
17.07.2025

pdf

782.81 KB

Inne formaty
Obowiązujący od
17.07.2025

Informacje dodatkowe

Finanse

Maksymalny procent dofinansowania

85%

Pula środków na nabór

9 733 370,00 zł

Data naboru

Start

17.07.2025

Koniec

17.09.2025

Termin rozstrzygnięcia

Luty 2026 r.
Powiadom o wynikach
Organizator naboru
Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Departament Funduszy Europejskich
ul. Wielicka 72 B
30-552 Kraków
Polska
Gdzie szukać informacji?
Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Krakowie
ul. Wielicka 72B
30-552 Kraków
Polska
Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Chrzanowie
ul. Grunwaldzka 5
32-500 Chrzanów
Polska
Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Tarnowie
al. Solidarności 5-9
33-100 Tarnów
Polska
Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Nowym Targu
al. Tysiąclecia 37
34-400 Nowy Targ
Polska
Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Nowym Sączu
Rynek 13
33-300 Nowy Sącz
Polska
FEMP.02.30-IZ.00-071/25